Габровци са известни като пестеливи хора, които знаят как да се забавляват. В основата на габровския хумор е местният планински фолклор - шеги от и за балканджии, които умеят да се самоиронизират. Още едно обстоятелство допринася за обособяване на хумора като основен стълб на габровския фолклор.
Това е традиционната Олелийня (идва от олелия) - общоградски празненства, които тръгват от пазара. Когато хората от съседните села пристигат да си продават стоката, виждат, че с шеги и закачки търговията върви по-добре, а пазарът прераства в градско забавление с шеговит характер.
Габровски говор
Габровският е част от централния балкански или ловешко-троянско-габровски говор, който е най-разпространеният балкански говор и оказва силно влияние върху околните говори. Макар жителите на този регион се гордеят, че техният говор е в основата на българския книжовен език, има някои типични диалектни думи, които са непознати в другата част на България.
Знаете ли какво означават тези диалектни думи и изрази?
айол - ей, ти, бе човек
байеркаса - тоалетно казанче
бутяли - гнили
джонка - човка, клон
лакомица - улук, използва се и със значение на “глава, чутура”
Кво ме гледаш, бе! Ще ти изкрив лакомицата!
пестил - габровски шоколад
сакчи - найлонова торбичка
скомен - звук, причиняващ настръхване
Хваща ме скомен когато чуя някой как си пили ноктите или стърже с вилица по чиния.
танурче - кръгла дървена дъска за рязане
търмък - глупав и недодялан човек
Ей търмък, дръпни са малко, де!
юрдечка - кокошка, използва се и в преносен смисъл “досадна, глупава жена”
Мани я тая, голяма е юрдечка!
Котка с отрязана опашка
Казват, че габровци режат опашките на котките, за да се затваря по-бързо след тях вратата и да не изстива собата. Ето затова черната котка с отрязаната опашка е символ на града.
За да не плащат на коминочистач, габровци пускали котка през комина със запален вестник на опашката.
Габровската котка без опашка в миналото е пазила топлината на дома, а в ново време е символ на енергийната ефективност. Черната котка с отрязана опашка е дело на скулптора Михаил Бенчев. Изработена е през 1979 г. на принципа “От нищо - нещо”. За направата й са използвани най-евтини материали - 300 кг пирони, тел и малко боя.
Габровски хумор
Габровските шеги се разпространяват из цяла България чрез пресата в началото на XX в. А за града като столица на хумора се споменава за първи път през 60-те години. При новото административно деление всеки окръжен град започва да мисли с какво се брандира - например: Казанлък е град на розите. Габровци решават да стъпят на своите шеги. В този период инициативна група пуска в местния вестник обява, че дават “5 лева за габровски виц”.
По този начин се събират анекдоти от много читатели и се издава първата книжка изцяло с габровски шеги. Книжката е с предговор от Радой Ралин и илюстрации на Борис Димовски. Книжката е преведена на няколко езика и е особено популярна в тогавашния Съветски съюз.
През 1965 г. под името Фестивал на хумора и сатирата е възстановен някогашният габровски карнавал, който се провеждал от края на XIX до средата на XX в. По време на фестивала през 1968 г. и след като вижда огромния му успех Стефан Фъртунов, юрисконсулт в Общината, предлага идеята за създаване на Дом на хумор и сатирата, единствен по рода си в света.
Топ 7 думи, специфични само за бургаския диалект
Из “Габровски шеги”
* - Къде е венчалната ти халка?
- Тази седмица я носи жена ми.
* Габровски фабрикант бил в Индия. В един от храмовете видял статуята на шесторъката богиня Чандра и възкликнал:
-Такава работничка ми трябва!
* На времето, когато правили статуята на Рачо Ковача, основателя на Габрово, авторите за оригиналност предложили тя да бъде изградена сред река Янтра. Идеята била посрещната с неочаквана подкрепа.
- Дадено, момчета, дадено - кимали утвърдително градските първенци - Сред реката паметникът ще заема място, което и без това не ни влиза в работа.
* - Татко, защо нашият квартирант всеки ден яде кебапчета?
- Защото го мързи да сади домати! - отвърнал поучително бащата.
* За габровци разказват, че…
… нощем спират часовниците си, за да не им се изтъркват частите.
… на хорото играят по терлици, за да слушат безплатно музиката от съседния град Севлиево.
… когато сготвят охлюви, не хвърлят черупките. Нанизват ги на връвчица и наново правят супа, постна гозба - пълнени с ориз, блажна - пълнени с биволско шкембе…Услугват си с нанизите и в махалата, когато ненадейно дойдат гости.
… покриват солниците със стъкло и през него топят залъците си.
… слагат зелени очила на конете, когато вместо сено им насипят в яслите талаш от стругованите гаванки.
… сменят яйцата на щъркелите с пачи, та да им излюпят патета. Затова в Габрово няма щъркели.