Рибата и морските дарове са едни от най-ценните хранителни продукти. Според статистиката консумацията на морски дарове намалява всяка година и това до голяма степен се дължи не само на нарастващите цени, но и на качеството на замразените рибни продукти, което плаши потенциалните купувачи.
Още: Какви са вредите от мащерката и как да ги предотвратим
Още: Какво НЕ трябва да се прави на Коледа - забраните, които всеки трябва да спазва
Висококачествени замразени морски дарове и риба, които запазват полезните свойства на пресен продукт, не могат да бъдат произведени без глазиране. Бързо замразяване с глазиране се практикува по целия свят.
Глазурата изпълнява две основни функции - предотвратява окисляването на продуктите поради взаимодействие с кислорода и изсъхването му (изпаряване на влагата от тъканите). Интензивността на окисляване и свиване варира в зависимост от съдържанието на мазнини в рибата. Така рибата със средно или високо съдържание на мазнини неохотно се отказва от естествената влага от тъканите си, но в същото време бързо се окислява във въздуха, а основният враг на малките риби е свиването, загубата на влага се случва много бързо. По този начин глазурата действа като опаковъчен материал.
Задължително прочетете това, ако често купувате риба от магазина
Още: Каква диета да спазваме, ако имаме висок пролактин
Още: Бъдни вечер - кога се сяда на трапезата и какво НЕ трябва да се прави тази вечер
Водозадържащите добавки придават на рибата привлекателен външен вид. Тези гелообразни вещества се изпомпват в рибните филета, за да помогнат на продукта да „запази формата си“. Полифосфатите се използват най-често като добавки за задържане на влага в риболовната промишленост, които фигурират в регистъра на одобрените хранителни добавки под номер Е 452. Проблемът е, че недобросъвестни производители въвеждат в продуктите си такова количество полифосфати, че след размразяване на закупения труп или филе, лъвският дял от суровините се превръща във вода.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как най-лесно да си изградим трайни навици
Още: Коледни сладки с бадемово брашно - вкусотия, която не сте си и представяли
Производителите са длъжни да посочват количеството глазура и наличието на добавки за задържане на влага в състава на продукта. Тогава самият потребител ще може да избере какво да купи.
За какво да внимаваме?
Трябва да знаете, че рибата с изтекъл срок на годност или дълго съхранявана има характерна органолептика: риба с външни повреди, загубена форма, с вдлъбнатини, матова кожа, чужда миризма, напомняща на гранясало масло, мътни хлътнали очи, жълтеникаво-кафяв оттенък на хрилете, след размразяване консистенцията не е сочна и не еластична.
Още: Как да разпознаем енергийните вампири и да се справим с тях
Още: Помните ли какво е бъдник и каква е връзката му с Бъдни вечер?
От гледна точка на удобство и безопасност рибните филета са по-добри от целите риби с кожа и кости, но само ако производителят спазва всички санитарни норми и разпоредби. Що се отнася до качеството и хранителната стойност, всички хранителни вещества в рибните филета се запазват по същия начин, както в цялата риба.
Когато избирате в магазин, трябва да обърнете внимание на региона, в който са произведени продуктите. Ако заводът се намира далеч от зоните за риболов, това означава, че рибата е била внесена замразена, след това размразена, филетирана и отново замразена. Това няма най-добър ефект върху вкуса и хранителната стойност на такъв продукт.