Вкопчването в миналото не ви позволява да изградите щастливо „тук и сега“, а постоянното връщане към това, което е било, затруднява напускането на мястото. Съвременната психология на развитието подчертава, че начинът, по който родителят интерпретира преживяванията от ранните години от живота си, силно влияе върху формирането на безопасен стил на привързаност у детето.
Още: Какво ще ни донесе змията по китайския хороскоп през новата година
Още: Зимно слънцестоене и славянски традиции: Кога се пада и как се е празнувало в миналото?
Ролята на родителя е да подкрепя детето, а не да следва неговия житейски път вместо него. Става дума за придружаване и напътствия.
Децата, базирани на сигурна връзка с родителите си, имат по-големи ресурси на вътрешна сила и също така по-добре се справят с предизвикателствата. Изграждането на такава връзка изисква от обгрижващия да е готов за собственото си развитие и да се опознае по-добре. Саморефлексията позволява не само да организирате собствената си (родителска) история, но и да заздравите/подобрите връзката с детето.
Необходима е смелост да погледнете вътре в себе си, да научите за собствените си нужди и да приемете това, което не може да бъде променено. Каква връзка ще създаде родителят (настойникът) с детето се определя от степента на разбиране на собствения им живот и интегрирането на ранния житейски опит. Начинът на комуникация е важен елемент от изграждането на връзка с детето. Благодарение на нагласата ви, то има усещане за разбиране и родителят може да се отвори още повече към детето. Инвестицията на родителите в развитието на комуникационни умения изглежда е първата стъпка към свързването. Отразяването на собствения ви опит и отчитането на гледната точка на детето правят семейната комуникация по-смислена.
Още: Каква е разликата между радикулит и ишиас?
Още: Мъфини с шоколад, с които ще си оближете пръстите
Общуването като основа на връзката с детето
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво не е добре да се прави на Игнажден – не води до нищо хубаво
Още: Ако никой не влезе в дома ни на Игнажден – ето какво да направим
Интегративната комуникация играе специална роля в отношенията родител-дете.
Как да го постигнем?
- като внимателен родител, който е наясно със собствените си чувства и може да се настрои към ума на детето, като в същото време позволява на детето да разбере собствените си преживявания,
Още: Как да "накараме" кокошките да снасят повече яйца?
Още: Традиции за изписване на бебе
- уважение към достойнството и уникалността на детето,
- отвореност към преживяванията и гледната точка на децата (емпатия).
Родителите, които практикуват интегративна комуникация, с уважение изразяват реакциите си и открито споделят и приемат посланията им от детето.
Как съзнателно да изградим отношения родител-дете?
- Съсредоточете се върху това да бъдете внимателен родител, което се изразява в зачитане на индивидуалността на детето и приемането му точно такова, каквото е. Децата научават за себе си чрез общуване с родителите си. Да бъдеш родител е съзнателно поведение, което отчита емоционалното благополучие на детето.
- Вземете от опита да бъдете родител. Взаимодействието с децата поражда много предизвикателства, които им позволяват постоянно да научават за себе си и за света.
- Научете и практикувайте отзивчивост. Това е основата за емоционална зрялост и изграждане на взаимоотношения, основани на състрадание. Благодарение на гъвкавостта на реакцията става възможно да се сдържат някои емоции и да се вземе предвид перспективата на детето и следователно да се реагира по обмислен (не рефлексивен) начин.
Оценявайте малките радости, които се случват всеки ден. Намалете темпото, за да се насладите заедно и да правите нещата заедно.