Със сигурност сте чували, че Япония се нарича „Страната на изгряващото слънце“, а твърде възможно е и самите вие да я наричате така, без да знаете защо това е другото и неофициално име на тази азиатска страна.
Още: Нумерологична прогноза според датата на раждане за 1 април 2025
Още: Обичате сирене? Ето кои видове са подходящи, ако искате да отслабнете
Защо Япония се нарича „Страната на изгряващото слънце“?
Различни са теориите, които отговарят на въпроса защо наричаме Япония така. Сред тях има както исторически, така и свързани с езика и дори митологични.
Япония пуска нов вид виза: Вижте кой може да кандидатства
Още: Празнично пътуване с най-стария парен локомотив на БДЖ през април
Още: Няма да им е лесно: 3 зодии ще открият трудна истина на 1 април 2025
- Ако погледнете от Китай, ще изглежда така сякаш слънцето изгрява от посоката на Япония. Китайците виждали именно това и наричали Япония „Страната на изгряващото слънце“. И макар този факт да е сред причините да наричат Япония „Страната на изгряващото слънце“, той не е основният.
- Японският език използва три азбуки: хирагана, катакана и канджи, като последната е колекция от знаци, използвани за писане на съществителни, глаголи и прилагателни, при която всеки символ означава дума. Ако разгледаме думата „Япония“ в канджи: 日 本 или нихон, ще видим, че символът канджи 日 означава слънце, докато знакът 本 означава произход. Когато се анализират заедно, канджито за Япония буквално се превежда като „слънчев произход“. Японците също наричат страната си „Нипон“ или „Нихон“, което буквално преведено означава „източник на слънцето“, откъдето идва и прозвището на Япония „Страната на изгряващото слънце“.
- Сред причините Япония да се назовава така е и популярен мит за сътворението, който обяснява защо Япония днес я наричаме „Страната на изгряващото слънце“.
Митът, заради който Япония е наричана „Страната на изгряващото слънце“
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Японският мит за сътворението разказва за Аматерасу – дъщерята на благочестива двойка, превърнала се в слънцето. Според мита светът е бил кално море, покрило цялата земя. Боговете Изанаги и Изанами се чудили какво има под калното море и като издърпвали бучки нагоре, за да открият истината, образували островите на Япония.
Благочестивата девойка заживяла на острова и се сдобила с рожби, една от които – Аматерасу, става слънцето, а другата дъщеря – луната. Според мита слънцето Аматерасу ражда син, който става първият император на Япония. Не е случайно, че от древните цивилизации до днес японците наричат императора „син на Слънцето“ и го считат за такъв. Така Япония получава и прозвището „Страната на изгряващото слънце“.
Кой е най-големият остров на Япония
Още: Доза забавление: 5 идеи за първоаприлски шеги, с които да се посмеете
Още: Колко животни има на Мадарския конник?
Любопитни факти, свързани с прозвището на Япония „Страната на изгряващото слънце“
Флагът на Япония, който е официален за страната от 1999 година, представлява и символизира именно стилизирано слънцето заради начина, по който наричат Япония – „Страната на изгряващото слънце“.
Макар да изглежда елементарна стилизация, знамето всъщност има дълбоко културно значение – официалното име на знамето е Nisshōki, а неофициално се нарича от местните Hinomaru или слънчев кръг, а някои историци смятат, че версия на сегашното знаме на Япония съществува от дванадесети век, което красноречиво сочи, че още в онези далечни времена японците тачели прозвището на страната си и то играело ключова роля в историята и развитието на държавата, а слънцето е било и остава част от традициите, културата, началото и сътворението на Япония, за която смело можем да кажем, че е по-известна и споменавана по-често неофициално като „Страната на изгряващото слънце“, отколкото като Япония.