Има ли по-разочароващо чувство от това да искаш да спиш и да не го получаваш? Докато минутите не спират да минат, ние продължаваме да се мятаме и да мислим за часовете, които ни остават, за да звъни будилникът и колко уморени ще бъдем утре. В този момент има само две възможности, станете и направете нещо толкова успокояващо, че ни позволява да заспим, или да продължим в леглото да се мятаме и обръщаме, докато най-накрая попаднем в обятията на Морфей.
Докторът от Станфордския университет Сейджи Нишино - японец, който изследва съня от 30 години. В книгата си „Изкуството на почивката“ японецът обяснява иновативен метод, за да се опита да реши всеки проблем, свързан с безсънието, умората , ранното ставане и недостатъчните часове сън. Ето три препоръки на Нишино за потъване в дълбок сън.
Вземете вана преди лягане
Японците обясняват, че между съня и будността има фундаментална разлика, която се крие в промените във вътрешната температура на тялото. По време на сън градусите намаляват поради ниската активност на органите; когато сме будни, те се увеличават. Един добър начин да подобрите качеството на съня си е да повишите външната температура или температурата на кожата. За целта Нишино предлага да вземем гореща вана за 15 минути. Вътрешната температура на тялото ни отнема около 90 минути за да се възстанови от повишението от 0,5 С, което ще се случи по време на банята.
Носете дишаща пижама
Качеството на съня се предизвиква от постепенното намаляване на вътрешната телесна температура. Нищо, което да се свързва с дебели одеяла или полярни пижами, тъй като плътната тъкан ще попречи на телата ни да се охладят когато е необходимо, а остатъчната топлина уловена в телата ни ще доведе до лош сън .
Поддържайте постоянна среда за сън
Първата вечер далеч от дома в непозната обстановка (при пътуване, в чужда къща ...) чувствахте ли липса на сън или замаяност при събуждане? В непозната среда мозъкът има тенденция да поддържа определено ниво на будност, за да ни предпази от "хищници" и нещо неочаквано.
Тази логика е това, което трябва да прилагаме у дома. Трябва да се уверим, че средата няма много променливи тъй като мозъкът се чувства по-комфортно, когато търси семейната спалня (леглото, възглавницата , масата с книги, семейните мебели ...).