Вкусният сочен плод - червената ягода, е любим на децата, но и на възрастните. Ягодите са подходящи както за предястие или лека закуска, така и за вкусен десерт. Използваме ги за направата на много сладкиши, сокове, смутита и какво ли още не. Може да ги направим на вкусен компот и да ги консумираме през цялата зима. Но е от съществено значение ягодите да се измиват правилно, без да се увреждат вкусовите им качества и без да се смачкат или разпаднат.
Ягодовото зрънце съдържа в себе си прашец и доста бактерии, които не са видими за човешкото око. Патогенните организми в ягодата е добре да се премахват, за да не дразнят стомаха ни. Често пъти оранжерийните ягоди съдържат в себе си неприятни пестициди и различни вредни химикали. Затова е от съществено значение тяхното перфектно измиване.
А сега вече е време да ви кажем няколко изпитани метода как да измиете правилно ягодите, които сте си купили или откъснали.
Първи метод
Сипете около литър вода в дълбок съд. Към него добавете десет грама сода за хляб. В получения разтвор изсипете ягодите и ги накиснете в продължение на десетина минутки. След това ги извадете и ги изплакнете - или една по една, или в гевгир ако са повечко. Това е най-бързия е прост метод. Той гарантира сравнително добро почистване на плода.
Втори метод
Пуснете обилно хладка или студена вода. Измийте ягодите под нея, като ако го направите ягода по ягода, ще е най-ефективно. След като са добре измити и изчистени от полени и бактерии, е добре да ги попарите. Този път е препоръчително да използвате гореща вода, като ги залеете накуп в някаква купа, за да не се опарите. Това ще премахне всякакви неприятни патогенни организми и бактерии, вредни за перисталтиката на червата ви. След попарването им е хубаво да ги накиснете в студена водичка в продължение на десет-петнадесет минути. Така плодът ще бъде изцяло почистен от неприятните пестициди, с които се отглежда.
Ако се притеснявате, че ягодите могат да загубят вкуса и аромата си с подобна обработка - недейте, това няма да се случи. Ще се радвате на оригиналния им вкус - точно такъв, какъвто е бил по време на откъсването на ягодата.
Трети метод
Половинка чаена лъжичка сол се разтваря в литър вода. След като се разтвори солта, ягодите се потапят в нея и се оставя да преседят тридесет минутки. След което могат да се приплакнат или измият една по една под течаща струя вода.
Важно е ягодите да се измиват по правилен начин, за да се премахнат всякакви мръсотии, паразити, пестициди и бактерии. Калта и полените също полепва по тях и е възможно ако ягодите не са измити добре, хората с алергии да имат проблеми при консумацията им.
Важно е плодовете да са чисти и да няма вредни химикали по тях. Тези методи на измиване могат да послужат и за други плодове, но най-ефективни са при ягодите, защото не ги повреждат и не премахват вкусовите им качества.