След Цветница започва Страстната седмица (от старобългарски „страст“ – страдание), като всеки ден от нея е „велик“ и „свят“. През 2024 година тази седмица се отбелязва от 29 април до 5 май, когато празнуваме Великден.
Още: Как да имаме най-шарените великденски яйца
Велики понеделник
Влизайки в Йерусалимската обител, Иисус Христос се разгневил на тълпата, която била превърнала свещеното място в пазар. В гнева си той обърнал масите на търговците.
Велики вторник
Иисус Христос прекарал деня в нравствени напътствия и разговори с местните жители.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Велика сряда
На този ден Юда Искариотски предава Божия син.
Велики четвъртък
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Иисус Христос събира учениците си на Тайна вечеря, на която им съобщава, че ще бъде предаден от един от тях.
На този ден кръстът се изнася от църковния олтар, като символ на пътя изминат от Христос към Голгота носейки го.
Разпети петък
Отбелязва страданията на Божия син – съден, бичуван и опозорен пред народа си, той е разпнат на кръста, за да спаси човечеството.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Велика събота
Спасителят е положен в гроб в скалите на Гетсиманската градина.
Според ръкопис от X век пристигайки в Рим, Мария Магдалена поднесла на император Тиберий червено яйце с думите: „Христос воскресе!“, като с това обявила своята вяра в безсмъртието му. От там е и обичая да се боядисват яйца за Великден.
При нас по традиция яйцата се боядисват на Велики четвъртък, като с първото, което е винаги червено, се прави кръст на челото и се натриват бузите на децата и животните в къщата за здраве.
Нощта срещу Великден
На този ден и до днес се случва „чудо“ в храма „Св. Възкресение“ в Йерусалим. В тази свята обител, построена върху Божи гроб, всяка година миряни от цял свят стават свидетели на „слизането“ на Благодатния огън. Според поверието, ако небесният огън не „слезе“ на земята на Велика събота, това ще е краят на човечеството и ще настъпи Второто пришествие. Според очевидци едно от кандилата в храма пламва само, като в началото този пламък не изгаря и не топли. Традиционно Божествения огън се разпространява на самия Великден към православните по цял свят.
Велика неделя, Възкресение Христово
На този свят ден, се чества възнесението на Иисус Христос. Тогава той се явява на Мария Магдалена и апостолите като доказателство за правотата на думите си и безсмъртието на душата след земния живот.
Още: Кога се минава под масата на Великден?
С тази блага вест приключват постите и цикълът от пролетни празници. Само на този ден всички православни християни се поздравяват с думите „Христос Воскресе!“ и отговярят „Воистина Воскресе!“