Оцетът е популярен почистващ продукт, но в някои случаи ще причини повече вреда, отколкото полза.
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Ако прекарвате известно време в търсене на съвети за почистване в социалните медии, вие сте добре запознати с многостранните свойства на оцета, който те предлагат да използвате за почти всичко. Но в реалния живот трябва да сте много внимателни с това вещество. Въпреки че оцетът се рекламира като икономична и екологична алтернатива на други почистващи продукти, той е киселина и не трябва да се използва върху някои повърхности и материали.
И така, какво не трябва да избърсвате с оцет?
Още: Как да се отървем от гъгриците в кухнята?
Всичко, направено от дърво, особено от твърда дървесина. Киселинният оцет може да корозира покритието на подовете от твърда дървесина, а незапечатаното дърво може да го абсорбира, причинявайки подуване и дори напукване. Сапунът и водата работят най-добре върху всички дървени повърхности.
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
- Дървен паркет
Всичко, което има восъчна повърхност, е по същата причина: оцетът може да разтвори покритието. Въпреки това, ако искате да разтворите стар слой восък, за да нанесете нов, оцетът може да ви помогне.
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Гранитни или мраморни плотове също са в този списък. Гранитът е порест, така че ще абсорбира това, което се използва за почистването му. Тук не са необходими киселинни агенти.
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
- Мраморен плот
Не трябва да използвате оцет за почистване на петна от мазнини или протеини. Оцетът няма да премахне мазнините, а в случай на протеинови петна, оцетът може да причини коагулация, превръщайки петното в лепкава субстанция, която е още по-трудна за отстраняване.
Още: Поддържайте кухнята си блестяща без химикали
По принцип много неща, които използвате всеки ден, имат някакъв вид защитно покритие върху себе си, от уреди от неръждаема стомана до електроника, и оцетът ще унищожи покритията. Можете да използвате разреден оцет върху стъклени съдове и вероятно върху различни други неща, за които не сте се сетили преди, но внимавайте за всичко останало.
Също така внимавайте, когато смесвате оцет с други почистващи продукти. Разреждането на оцета го прави подходящ за някои домакински задачи, да, но не трябва да го смесвате с каквото и да било.
Оцетът никога не трябва да се смесва с белина (или друг продукт, съдържащ белина), защото може да създаде смъртоносно токсичен газ.
Не трябва да се смесва с водороден прекис или дори сода за хляб.
Като цяло, най-добре е да използвате меки, натурални почистващи препарати от магазина или специални рецепти за всички порести и покрити повърхности.