Всяка домакиня иска след измиване на пода у дома той да блести от чистота възможно по-дълго време. Но всяка знае как да постигне този резултат. В случая хитрите домакини разчитат на един хранителен продукт. Той е наличен в почти всяка кухня и е идеален за почистване на много подови настилки. Става въпрос за картофеното нишесте.
Трикове за почистване на пода
С течение на времето подовите настилки придобиват захабен вид. За да изглеждат отново чисти и поддържани, измиването им с обикновена вода е задължително.
Някои домакини се опитват да решат този проблем с помощта на закупени домакински химикали. Понякога оцетът е полезен.
Има обаче и други варианти. Например, ако нямате под ръка оцет или специален продукт, можете да вземете друг продукт от кухнята.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Италианските домакини мият пода така и той остава чист поне седмица
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Вземете чаша топла вода. Добавете една супена лъжица картофено нишесте и разбъркайте. Изсипете получения разтвор в кофа с вода, за да измиете пода.
Измийте подовата настилка с получения продукт. След тази процедура тя отново ще заблести.
Освен това във водата можете да добавите няколко капки препарат за миене на съдове, шампоан, гел за пране или течен сапун.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Някои домакини слагат лъжица сол във водата за миене на пода. Първо, тя е отлично средство за почистване на мръсотия, може да премахне най-ужасните замърсители. Второ, солта има антибактериално действие. За разлика от други почистващи продукти, физиологичният разтвор няма остра химическа миризма и не предизвиква алергии. Трето, солта не оставя лепкави остатъци.
Поддържането на пода чист не е трудно, ако следвате прости, но ефективни правила:
- Преди да започнете мокрото почистване на подовата настилка, трябва да изметете с метла или четка в кофа за боклук сухите отпадъци - косми, животински косми, трохи, парчета хартия и др.Това ще ви позволи бързо да измиете пода, ефективно и без ивици.
- Полепналата и засъхнала мръсотия трябва да се отстрани предварително със скрепери и четки, както и да се накисне замърсеното място, ако е необходимо.
- Подът винаги трябва да се мие с хладка вода – нито топлата, нито студената вода дават желания ефект и могат да причинят петна от препарата.
- Необходимо е да започнете почистването на пода с измиване на ъгли и труднодостъпни места и едва след това да измиете централната част на стаята, като винаги се движите от прозорец към врата.
- Преминете по едно и също място два пъти – веднъж с влажна кърпа, а след това изстискана.
- Подът в хола трябва да се мие поне 2 пъти седмично (и дори по-често, ако в къщата има малки деца и/или домашни любимци).
- А общото почистване трябва да се извършва поне веднъж месечно.
Още: Защо хитрите домакини използват дафинов лист, когато мият пода