Четвъртият вид шоколад - "русият" – постепенно навлиза във френските сладкарски изделия, но засега не получава официално признание и се сблъсква с ожесточена конкуренция от страна на "розовия" швейцарски шоколад.
"Русият" шоколад се ражда съвсем случайно вследствие на една грешка.
Френският сладкар Фредерик Бау участва на изложение в Япония, където погрешка оставя белия си шоколад да се затопля прекалено дълго - всъщност, за да сме точни, цели четири дни, пише France24.
Още: Най-лошото тепърва предстои за потребителите на популярен и любим продукт. Защо?
Рецептата е тайна, но послевкусът е на печено кафе
"Случайно, като по магия, той стана рус! Този шоколад се появи с невероятен цвят и мирис", спомня си Бау, който е творчески директор на шоколатиера Valrhona.
Бау веднага усеща търговския потенциал на тази "щастлива грешка", но са необходими 7 години тестове, за да се усъвършенстват уникалните му ароматни качества и консистенция. Рецептата остава в тайна, но е официално регистрирана от Valrhona и от 2012 г. се продава под името Dulcey.
Основната химическа същност обаче е добре позната. Това е "реакцията на Майяр" - поредица от химични реакции между аминокиселини и редуциращи захари, които предизвикват покафеняване и аромати, близки до препичането.
Още: Цената на любим за милиони продукт ще скочи заради слаба реколта
На вкус русият шоколад има млечната масленост на белия шоколад, но е много по-малко сладък, с мек карамелен вкус и послевкус на печено кафе.
"Той е много различен от другите шоколади. Той придава много бисквитен, много приятен вкус", казва базираният в Ница сладкар Филип Таяк, който го комбинира с лешници за тарталети.
Бау пък го комбинира като чист фонданов десерт с прясно изпечени ябълки и крем от таитянска ванилия, а също така препоръчва да се използват и по-изразителни плодови комбинации, като цитрусови или червени плодове.
Но "русият" шоколад не получава официално признание и остава просто като разновидност на белия шоколад, който е последният законно признат - след черния и млечния шоколад - след изобретяването му през 30-те години на миналия век от швейцарската компания Nestle.
Още: Лекар разкри по колко шоколад може да се яде на ден, ако искате да отслабнете
Ярко розовият швейцарски конкурент
А алпийските съседи на Франция не чакат да бъдат изпреварени в търсенето на четвърти сорт.
Основният конкурент на Valrhona в света на професионалния шоколад, швейцарският гигант Barry Callebaut, стартира през 2017 г. маркетингова кампания за свой собствен четвърти вид шоколад: ярко розов и получен от какаови зърна Ruby, отглеждани в Еквадор, Бразилия и Кот д'Ивоар.
Barry Callebaut нарича своя шоколад Ruby "най-голямата иновация в шоколада от 80 години насам".
"Най-добрият шоколад в света е този, който ви дава миг на наслада - без значение къде е произведен и какъв е цветът му", казват от компанията.