Ругаенето, както са ни казвали по-възрастните, е знак на недодяланост, нисък интелект и лошо възпитание. Но нови проучвания правят на пух и прах тези твърдения.
Още: Знаете ли къде има студени минерални извори в България?
Още: Месни заговезни - какво се прави за късмет през цялата година
Американски изследвания стига до извода, че хората, които си служат с нецензурен речник, често са по-интелигентни, по-креативни, по-почтени и е по-малко вероятно „да се забъркат с неетично или неморално поведение“, предаде АФП, цитирана от БНР.
Нещо повече, ругаенето повишава прага на болка, сочи друг извод. Освен това избълването на поток от сквернословия наистина помагало за овладяване на паниката.
„Предимствата на ругаенето са много“, каза Тимъти Джей, професор емеритус по психология в Масачузетския колеж за либерални изкуства, който проучва темата над 40 години.
Още: Месни заговезни - какво задължително се слага на трапезата
Още: Знаете ли всички от топ 10 на най- високите върхове в България?
„За ползата се разбра през последните две десетилетия в резултат на много проучвания на мозъка и емоциите, заедно с по-добрата технология за проучване на аномалиите на мозъка“, каза той, цитиран от Си Ен Ен.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Но защо ругаем? Вероятно, защото това ни осигурява еволюционно предимство, което може да ни предпази от физическо нараняване, предполага Джей.
„Куче или котка ще ви надраскат и нахапят, когато са уплашени или гневни“, каза той. „Ругатните ни позволяват да изразим емоции символично, без да го правим физически“.
„С други думи можете да покажете на някого среден пръст или да го пратите на м*****а му от другата страна на улицата. Не трябва да го удряте в лицето“.
Още: Трите най-важни забрани на Задушница, които всички трябва да спазват
Още: Домашно пържено кюфте - лесна рецепта за пишман домакини