Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ромеоубиец – кой български владетел е известен с това прозвище?

05 ноември 2022, 16:02 часа

Ромеубиец – с това прозвище е известен един от най-големите български владетели – умел дипломат и безстрашен войн, под чието управление България възстановява старата си слава и територии. Владетелят от династията Асеневци, познат като ромеубиец, поема управлението на Второто българско царство след смъртта на Асен и Петър и е техният най-малък брат – Калоян.

Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега

Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат

Как постига целите си цар Калоян?

Освен с умелата дипломация, безстрашието и решителността, целите си да обедини всички български земи Калоян постига и благодарение на стратегическите си мъдри ходове и обединението срещу Византия, което формира заедно Иванко, управителя на Пловдивска област, и Добромир Хриз – македонски владетел.

Кои са десетте най-велики български владетели?

Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома

Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика

Защо е наречен Ромеоубиец цар Калоян?

Прозвището си Ромеоубиец цар Калоян получава през 1201 г. по време на битката за Варна, когато избива куп византийци след отказа им да се предадат без бой и да върнат Варна на България. Управители и защитници на Варна са хвърлени и погребани живи в рова на крепостните стени на града – действие, заради което се заражда прозвището Ромеоубиец, носено от Калоян до смъртта му. В хрониките на византийците от 13 век ясно прозира страхът им от българския владетел, както и надеждата им за Божие възмездие. Фактът, че велика империя като Византия е разчитала на Божие възмездие, за да се справи с цар Калоян, красноречиво ни показва не само силата, храбростта и бойния дух, който е носил българският владетел, но и че заслужено е наричал сам себе си ромеоубиец.

През същата 1201 година Калоян постига и друга своя цел – освобождаване и отвоюване на Родопите и Тракия. Само година по-късно императорът Алексий ІІІ е принуден да признае отвоюваните от Калоян територии за свободни и принадлежащи отново на България. Четвъртият кръстоносен поход, започнал през 1202 година, несъмнено помага на Калоян в делата му и в постигането на целите. След дълга кореспонденция с папата Калоян е коронясан за крал, земите на България са признати за български от папата, а Калоян от своя страна признава върховенството на Рим.

Кой е първият български владетел след Освобождението?

Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?

Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?

Други значими победи на цар Калоян:

  • Битката край Одрин и пленяването на император Балдуин, с което се възражда авторитета на България пред другите страни в Европа и света.
  • Превземането на Пловдив и превземането на Източнотракийски крепости и Димотика през 1205-1206 година.
  • Превземането на тракийска крепост Констанция (Симеоновград).
  • Погубването на господаря на Солунското кралство.
  • Възхода на България и издигането ѝ в очите и на враговете, и на съюзниците като умело управлявана страна, чиито смели войни могат и постигат нечувани победи.

Цар Калоян управлява България, постигайки целите си, до 1207 година, когато е убит от кумански отряди при Солун.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес