Невротрансмитерът серотонин е идентифициран още през 1948 г. и е описан като вазоконстриктор (вещество, което стеснява кръвоносните съдове). Той засяга почти всяка система в тялото. Всъщност серотонинът е изследван за ефектите му върху мозъчната функция, настроението, храносмилането, метаболизма и други физиологични процеси.
Какво е серотонин?
5-хидрокситриптаминът (5-НТ), известен като серотонин, е невротрансмитер, който играе важна роля за здравето. Той е отговорен за регулирането на много физиологични процеси, главно дейността на нервната система. Серотонинът се намира в цялото тяло, предимно в храносмилателния тракт, централната нервна система и специфичен тип кръвни клетки, наречени тромбоцити.
Какво прави серотонинът в тялото?
Депресия
Връзката между серотонина и настроението е показана в проучвания, предназначени да намалят хранителния триптофан, което води до ниски нива на серотонин в мозъка. Един от предложените механизми, лежащи в основата на депресията е, че дефицитът на моноаминови невротрансмитери, включително дефицит на серотонин, причинява разстройството.
Храносмилателната система
Серотонинът и здравето на червата са тясно свързани чрез регулиране на различни секрети и храносмилателни действия. Например, когато клетките на вкусовите пъпки на езика се активират, серотонинът се освобождава и взаимодейства с нервите, които изпращат информация за вкуса към централната нервна система. Серотонинът модулира движението на храната през стомашно-чревния тракт и секрецията на панкреатични ензими, вещества, които помагат за разграждането на храната.
Имунно здраве
Може да помогне за понижаване на вродената имунна система, която участва в реакциите на свръхчувствителност. Това може да предотврати симптомите, наблюдавани при определени имунни състояния, като астма.
Метаболизъм
Друга от многото функции на серотонина е регулирането на метаболитните процеси като апетит и ситост, енергиен баланс, нива на кръвната захар и контрол на температурата.
Как да повишите нивата на серотонин по естествен начин
Излагане на светлина
Това може да помогне за смекчаване на ефектите върху психичното здраве от ниските нива на триптофан или серотонин. Проучванията установяват, че слънчевата светлина може да подобри настроението при сезонна депресия, несезонна депресия и предменструално дисфорично разстройство (PMDD).
Физическа дейност
Положителните ефекти на упражненията върху психичното здраве, включително антидепресантни и антидепресантни ефекти, могат да бъдат резултат от свързаното повишаване на функцията и синтеза на серотонин в мозъка. Няколко проучвания показват, че упражненията, особено аеробните са свързани с повишени нива на триптофан, което може да доведе до повишено производство на серотонин и подобряване на настроението.
Храни със серотонин
Триптофанът, предшественикът на серотонина, се счита за незаменима аминокиселина, тъй като не може да се произвежда в тялото.
Диетичните източници на триптофан включват шоколад, млечни продукти, яйчен белтък, месо, ядки и семена. Освен това, консумирането на храни с висок гликемичен индекс може да увеличи наличността на това съединение.
Заключение
Серотонинът е от съществено значение за регулирането на много процеси в тялото и участва в здравословната функция на почти всяка система в тялото (сърдечно-съдова, стомашно-чревна и нервна). Дисрегулацията на серотонина и неговите функции е свързана с множество здравословни състояния.