На 25 април се отбелязва 300-годишнината от издаването на "Робинзон Крузо“ от Даниел Дефо.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
В световната литература има малко творби, които продължават да са актуални от векове. При това Рабле, Молиер, Сервантес и отчасти дори Шекспир не са литература за всеки, а на практика през детството си всеки е прочел „Робинзон“, съобщи Би Би Си, цитирани от БГНЕС.
Не всеки знае, че историята на английския авантюрист има продължение. След тропически остров, той се пренася в Сибир.
Образът на Русия се оформя от безкрайни дебри, студ и разбойници.
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Във втората част на романа се разказва как един неуморен търсач на богатство и приключения, живял в родината си в продължение на шест години, започнал ново пътуване.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Започва от Бразилия, където е бил в младостта си, посещава "своя" остров, на който успява да сформира село с 70 жители. Там, в престрелка с други племена, които не се присъединиха към цивилизацията, лойлният му приятел Петкан беше убит.
От Новия свят Робинзон пътува до Южна Африка, Мадагаскар, Индия, Филипините и Китай. Навсякъде си купувах бижута, перли, слонова кост, индийско орехче, карамфил и други ценни и компактни стоки.
Вече се подготвял да отплава, но друг британски търговец го убедил да се върне по суша с руски търговски керван.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
През пролетта на 1703 г. един керван от 16 пътници пресича граничната река Аргун.
„Не можех да не почувствам голямо удоволствие по повод пристигането в една християнска страна. Защото, макар и московчаните, по мое мнение, едва ли да заслужават наименованието християни, те считат себе си за такива и по свой начин са много набожни”, пише Дефо от името на своя герой.
Скоро Робинзон се убеждава, че част от коренното население на Сибир са езичници, и е много възмутен от факта, че руските войводи не са се ангажирали да ги обърнат към християнството. Решавайки да вземе нещата в свои ръце, той изгорил през нощта дървен идол, "ужасен като дявола", и едва избягал от разгневената тълпа.
„Мислех си“, продължава пътешественикът, „че когато се приближаваме към Европа, ще минем през по-културни и гъсто населени райони, но се заблудих.“
Зимуват осем месеца в Тоболск, който Дефо нарича "столицата на Сибир". През 2003 г. местните любители на историята твърдят, че са намерили в техния град "домът на Робинзон Крузо", подходящ по възраст и отговарящ на описанието.
В крайна сметка след поредица от приключения през пролетта на 1705 година Робинзон се завръща отново у дома.