Наличието на достатъчно свободно място в двора на лятната вила веднага предизвиква всеки собственик да помисли за отглеждане поне на домати и краставици, за да не се налага да купува от магазина.
Самата идея за садене на краставици не е никак лоша. Има, обаче, някои тънкости, които трябва да се знаят предварително, за да не се провали целия ви труд. За всички, които са истински ентусиасти и искат да се пробват в градинарството, ще споделим ефективен и нетрадиционен метод за гледане на краставици. Всичко става бързо, лесно, без намесата на плевели, а около краставиците спокойно можете да боднете по някоя маруля или дори копър.
За да не се ядосвате, че не сте направили всичко възможно, за да си гарантирате перфектната реколта краставици, можете да си запишете този уникален метод.
Намерете 5-литрови туби от вода или олио. Изрежете дъното им и конуса в другия край. Постарайте се да ги закопаете на 5 см в почвата, а след това ги запълнете с подходяща почвена смес, при която е спазено следното съотношение:
• 1/3 оранжериен торф след отглеждане на гъби,
• 1/2 градинска почва,
• 1/6 пепел
Оставете 2 пръста свободно разстояние отгоре. Във всяка една от тези лехи е нужно да засадите по 2-3 покълнали семена от краставица. Монтирайте рамка от арматура по дължината на реда и сложете върху нея пластмасова решетка 10х10 cm.
Каква е целта да се използва този начин за засаждане на краставиците. Така ще си гарантирате по-ранна реколта с около 7 до 10 дни. Почвата в пластмасовите бутилките се загрява повече, а краставиците обичат топлината. С този метод на садене се пести значително количество вода. Използва се едва половин литър дневно. Водата не се просмуква в почвата наоколо, а отива директно в земята под корена. Така няма как да се завъдят плевели, а край бутилките без проблем можете да си посадите маруля или копър.
Ако решите наистина да приложите този начин на садене, трябва да се спрете на хибриден сорт краставици.
Според запознати, достатъчни са ви около 20 краставичи семена, за да се радвате на реколта от поне 12 литрови кофи. За да стане това, нужно е да ги торите редовно.
Най-добрата естествена тор е хлебната мая. Сложете в кофа до 2/3 от обема ѝ корички черен хляб. След това налейте вода и затиснете хляба с тежест, за да не изплува. Оставете пълната в вода и хляб кофа на топло място в продължение на седмица, за да ферментира.
Получената мая се разрежда с вода в съотношение 1: 3 и се излива в корените на краставиците – приблизително по 0,5 л на един храст.