Чудите ли се как да намалите енергийните си разходи и да плащате по-ниски месечни сметки? Отговорът се крие в подобряването на енергийната ефективност на вашия дом. Но възниква друг въпрос – как можете да постигнете това? В коя система е най-разумно да инвестирате? По-добре ли е да се съсредоточите върху изолация на фасадата, монтиране на термопомпа или подмяна на прозорци? За да разберем кое решение се оказва най-практично и предпочитано, се консултирахме с платформата Daibau.
Днес все повече се говори за енергийна ефективност. Това предполага оптимални условия за живот с намалено потребление на енергия. Енергийно ефективният дом ще има по-ниска консумация на енергия, което ще се отрази на месечните сметки – те ще бъдат драстично намалени. Има и екологичен аспект – по-ниски емисии на CO2.
Съществуват няколко начина да направите дома си енергийно ефективен. Най-популярните опции включват подобряване на топлоизолацията, монтиране на термопомпа и подмяна на стари, износени прозорци, които създават термомостове. Често правителството обявява субсидии за енергийна ефективност, като средствата са предназначени именно за тези варианти.
Но кое от тях има най-бърза възвръщаемост на инвестицията? Кое създава дългосрочни спестявания и най-голямо пестене на енергия? Зададохме тези въпроси на платформата Daibau.bg, която вече няколко години успешно свързва изпълнители с хора, които се нуждаят от тях в България. В нея са регистрирани над 550 български фирми, специализирани в работа по фасади; повече от 275 компании, предлагащи термопомпи; и стотици фирми, продаващи и монтиращи прозорци – дървени, PVC, алуминиеви и дървено-алуминиеви прозорци и врати.
От платформата Daibau посочват какви предимства предлага всяка от посочените инвестиции:
Саниране на фасада (изолация на фасада)
Фасадните стени са елементи на къщата, през които се губи голямо количество енергия.
Знаете ли, че до 60 % от топлинната енергия може да бъде спестена с подходящата дебелина на изолацията? Изолацията на фасадата носи ползи не само през зимата, тя намалява необходимостта от климатизация през лятото, позволява поддържането на комфортна стайна температура, предотвратява кондензацията и разпространението на мухъл. Висококачествената изолация предпазва сградата от външни влияния като замръзване, прегряване, като по този начин удължава нейния живот.
С подходяща топлоизолация помещенията остават топли през зимата, а през лятото се предотвратява прегряването.
Изолацията на фасадата може да се извърши със стиропор или минерална вата. Въпреки че стиропорът е по-евтин, и следователно по-популярен, вариант, каменната вата е по-добро решение. Каменната вата осигурява по-добра звукоизолация, паропропускливост. Това е естествен материал с минерален произход, докато стиропорът се създава като страничен продукт от преработката на нефт. Каменната вата, поради структурата си, може да се монтира там, където стиропорът не може, т.е. където твърдите плочи от стиропор не са подходящи.
Когато става въпрос за изолация на фасадата, цената ще варира в зависимост от нейната дебелина. За фасадна система от стиропор с дебелина 12 cm, ще изхарчите около 80 лв/m2, докато с 15 cm дебел стиропор можете да изхарчите около 100 лв/m2. При по-голяма дебелина стиропор от 20 cm цената на фасадата е около 120 лв/m2.
Термопомпи
Термопомпите стават все по-популярен начин за отопление у нас. Това е система, която използва топлинна енергия от околната среда, т.е. от естествени източници като земя, вода и въздух и я предава на отоплителната система. Нуждае се от електричество само, за да работи компресора. Цели ¾ (75 %) от енергията се извличат от естествени, възобновяеми източници, докато само 25 % е от електрически източници.
Термопомпата е изключително икономичен начин за отопление. За 1 kW електрическа енергия се получават цели 4 kW топлинна енергия. Експлоатационният ѝ живот се оценява на повече от 25 години при правилен монтаж и поддръжка. Първоначалната инвестиция се възвръща за 5 години, а след това ще носи чиста печалба чрез по-малки месечни сметки.
Цената на термопомпата ще варира в зависимост от вида: „въздух-вода“, „вода-вода“ или „земя-вода“. За термопомпа „въздух-вода“ с мощност 8 kW ще трябва да похарчите над 8 000 лева. Цените на термопомпа „вода-вода“ и „земя-вода“ варира между 9 000 и 18 000 лева.
Системата, освен отопление, позволява и охлаждане и нагряване на вода за битови нужди. Знаете ли, че термопомпата е най-евтиният начин за осигуряване на топла вода, оставяйки слънчевите колектори на второ място?
Термопомпите се характеризират и с ниски разходи за поддръжка.
За разлика от отоплението с твърдо гориво, при термопомпата няма пепел, зареждане на пелети, цепене и складиране на дърва за огрев.
Смяна на дограма
Средно около 40 % от енергията се губи през дограмата. Когато се износи и не функционира, е време да я смените.
Ако често виждате конденз по стъклените повърхности, мухъл по стените и фугите на прозорци или врати, ако прониква студен въздух и дограмата се отваря трудно, то тя трябва да бъде сменена. Захабената дограма уврежда и естетиката на цялото пространство.
През последните години PVC дограмата е популярен избор у нас, преди всичко заради доброто съотношение цена-качество, лесната поддръжка и добрите топлоизолационни характеристики. Цената на PVC прозорец, с двуслоен стъклопакет е между 80 и 165 лева/m2.
Кое решение е най-изгодно? Отговорът е ясен – всяко едно от тях ще допринесе за пестенето на енергия. Освен това, те са зависими едно от друго - мощността на термопомпата ще зависи от топлоизолацията на сградата, с по-голяма дебелина на изолацията няма да постигнете пълния ефект, ако дограмата не е уплътнена добре.