Пролетта вече е тук, а с нея наближава и един от най-светлите и големи християнски празници – Великден или Възкресение Христово. Празникът се свързва с редица неща, но козунакът винаги е неотменна част от празничната трапеза. Удовлетворението винаги е по-голямо, когато сами сме приготвили възможно най-много от нещата за масата. Това, разбира се, с пълна сила се отнася и за козунака.
Ако искате да сте напълно сигурни, че ще се представите подобаващо с празничния си козунак – можете да опитате да приготвите един и по-рано, за да сте наясно с действията и с това как ще се справите.
Обикновено яйцата се боядисват на Велики четвъртък, но който не успее тогава – може да го направи и в събота. Четвъртък е и денят, в който се подновява квасът и тогава се замесва тестото за козунаците, наричани още великденски хлябове.
Счита се, че всички тези ритуали и спазването им ще ви донесат късмет и здраве в семейството.
За да сте готови за празника или ако просто обичате козунак, представяме ви една страхотна рецепта, с която да си приготвите ароматен, страхотен козунак на конци. Когато стане готов и си отхапете от него, на момента ще ви връхлетят прекрасните спомени от детството, които обикновено са свързани с трескавата подготовка за празника и трапезата, отрупана с лакомства.
Преди да започнете да приготвяте домашния козунак, първо ще трябва да си набавите всички необходими продукти от списъка, които ще са ви нужни за приготвяне на пухкавата вкусотия:
2 кг брашно
400 гр. захар
400 гр. масло (може и маргарин)
500 мл. прясно мляко
10-12 яйца
60 гр. мая
2 супени лъжици ром
4-5 ванилии или 1 ампула
кората на 1 лимон
1 ч. л. сол
Когато сте си приготвили всичко, може да пристъпите към приготвянето:
Първото важно нещо, към което ще трябва да се придържате, е стаята, в която ще месите, обезателно трябва да бъде топла! Добре е продуктите, които използвате, да бъдат със стайна температура.
Маята трябва да се размие с малко хладко прясно мляко, 1 супена лъжица захар и 1 супена лъжица брашно. Целта е да се получи сравнително гъста каша. Маята трябва да втаса, като това става на топло.
Захарта и яйцата се разбиват в дълбок съд. Добавя се останалото мляко, след това солта и ванилията. Следват ромът и лимоновата кора, която трябва да е предварително настъргана. След това се добавя брашното, което трябва да е поне два пъти пресято. Оформя се кладенче. В него се изсипва бухналата мая заедно с яйчената смес.
Пристъпва се към месенето, като стремежът е към меко тесто. Трябва непрекъснато да потапяте ръцете си в мазнина. Месенето трябва да продължи, докато тестото поеме мазнината изцяло и по повърхността му се образуват мехурчета.
Колкото по-продължително месите козунака, толкова по-пухкав ще е след това. Трябва да ударите тестото в масата поне 100 пъти.
Когато тестото е готово, поръсва се с брашно и се завива със загрята кърпа. Втасва на топло, докато увеличи обема си около два пъти.
Времето за втасване е приблизително час и половина. Препоръчително е да го разделите на две по-кратки втасвания от по 45 минути. Нека тестото втаса един път на топка, а втория път – оформено, преди да го поставите във фурната.
От тестото, замесено с тези продукти, ще можете да направите няколко козунака в зависимост от формите и размерите, в които ще го печете. Тестото трябва да заема около 1/3 от съда, за да има възможност тестото да бухва още в процеса на печене.
Вече втасали, козунаците се мажат с разбит жълтък. Може да се украсят с орехи или с бадеми, да се поръсят със захар и тогава се пекат в умерена фурна до златист загар.