– Имаше един човек – започна Добротица, – който след като се ожени, се изнесе от центъра и отиде да живее в затънтените предградия някъде около хотел „Плиска“.
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Добротица не помнеше добре как се казвал този човек, но беше почти сигурен, че името му било Авгур Копривенски-Кютюрев. По образование Авгур бил някакъв инженер, но никога като никакъв инженер не бил работил. Като студент търгувал с грамофонни плочи на битака. Пробвал се и с долари на Магурите. После дошъл един период, в който продавал на банките произведения на изкуството, защото банките проявявали склонност да инвестират пари именно в такива неща. Представял се като евреин и експерт по антиквариат, а злите езици говореха, че бил замесен и в нелегален износ на археологически ценности. Изобщо, въртял далавери – къде по-дребни, къде по-едри. Но с времето улегнал като всички останали и обърнал морни взори към по-изтънчени неща.
В покрайнините около „Плиска“ се изнесъл да живее през първите години на демокрацията. Тъст му имал там апартамент, който давал под наем, но по случай сватбата на дъщеря си го нарекъл за чеиз. В блока, където се намирал чеизът, имало голямо търговско помещение, заемащо цялата му приземна част. Авгур беше чувал, че по времето на тоталитаризма помещението е представлявало закусвалня, но откакто се бил нанесъл тук, пустеело. Били времена на бурна приватизация и Авгур си задал напълно естествения въпрос защо да не се включи и той в нея, като се опита да купи, за жълти стотинки, разбира се, помещението под блока.
Пуснал връзки в общината: с този поиграл тенис, завел онзи на ски, на трети намерил работа на детето, а на четвърти подарил голяма маслена картина от Златю Бояджиев, като успял да го убеди, че е много скъпа. Така обявили бившата закусвалня за продан. Отворили процедура в Агенцията за приватизация, събрали правилната комисия, Авгур се явил на търг и спечелил. Всички останали доволни: и Авгур, и членовете на комисията, и общинарите. Така Авгур се превърнал в крупен ескуайър в рамките на блока, защото държал освен зестрата на жена си, също и цялата прилежаща търговска площ. Сега оставало само да даде тази площ на някого под наем и да се наслади на ободряваща рента.
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Преди обаче да се обяви под наем, имотът трябвало сериозно да се ремонтира, защото през цялото време докато го притежавала, общината изобщо не се била отнасяла към него с грижата на добър стопанин. Запретнал ръкави Авгур и започнал с това, че тръгнал да обиколи съседите и в името на любезността и мирното съвместно съществуване да ги информира, че започва ремонт, който ще трае възможно най-кратко и ще се осъществи възможно най-чисто. Сблъскал се обаче със стена от резервираност.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
– Не сме съгласни! – отсекла от името на цялото човечество съседката до него. Тя била късокрака дебелана с непоправимо селска физиономия. Шия нямала, а ръцете ѝ свършвали някъде около кръста, вместо до средата на бедрата, както се изучавало във всички курсове по рисуване на човешко тяло. Коремът ѝ започвал от ключиците и се простирал до коленете, като в областта на пъпа можело да се подозира и съществуването на бюст.
– Ще изпотъпчете градинките с камиони – добавил пенсионираният военен от съседния вход, който отворил на Авгур по хасени долни гащи с широки крачоли, зелено домашно сетре и таке с гръмоотвод. – Работниците ви ще ходят по нужда в мазетата!
– Абсурд! – отсекли и двете близначки под него. Едната била учителка по руски и стояла непреклонна като канара, а другата преподавала пеене и била буйна като водовъртеж. – Сигурно ще режете трегери и ще събаряте носещи стени! Блокът ще се напука!
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Решаващо обаче било мнението на непосредствения съсед, който живеел точно над помещението. Така било по закон: ако непосредственият съсед не е съгласен – край! Когато Авгур със свито сърце позвънил на вратата му, той първо погледнал през шпионката, после леко открехнал и подал през цепката острия връх на дългия си нос. След като го помърдал подозрително наляво и надясно, показал и кльощавото си лице с рунтави черни вежди, щръкнала нагоре твърда и гъста, макар и напълно побеляла коса, и дебели очила с червеникаво-кафяви старовремски рамки.
– Аз нямам нищо против – казал съседът, а на Авгур му дошло да го разцелува. – Само че вие сигурно ще сменяте и тръбите за топла и студена вода.
– Задължително!
– А дали няма да може, като сменяте вашите, да смените и моите в банята?
Авгур пресметнал, че това няма почти никак да оскъпи ремонта, и обещал на драго сърце.
– Но като ги сменяте, сигурно ще разбиете и цялата ми баня…
Авгур, който притежавал изострени сетива за подобни намеци, веднага усетил накъде духа вятърът и даже се успокоил, защото знаел, че работа се върши най-добре, когато учредиш ясен личен интерес на отсрещната страна. Обещал, че ремонтът на цялата баня на съседа ще бъде за негова сметка. Онзи пък му обещал, че ще поговори и с другите съседи и ще успокои най-напрегнатите от тях. В края на краищата, ремонти са се правили, правят се и ще продължават да се правят, докато се върти колелото на историята! Добросъседските отношения не бива да страдат от това! Авгур се съгласил с тази очевидна истина и се прибрал донякъде доволен.
И наистина съседът успял да успокои духовете. Е, наложило се Авгур да поеме за своя сметка и боядисването на входовете, нови железни врати за общите мазета, смяна на няколко счупени стъкла и нови домофони, но това били, общо взето, все дреболии и не успели да засенчат радостта му от придобивката. Особено след като видели, че ремонтът протича съвсем чисто и организирано, че не се бутат носещи стени и че никой не пикае в мазетата, съседите преливали от любезност. Учителките-близначки не можели да се нахвалят как било грейнало стълбището след освежителното боядисване. Пенсионираният военен всеки път, щом минел покрай входа на общото мазе, проверявал здравината на новата желязна врата и доволен от проверката, продължавал по пътя си с одобрително мърморене. Късокраката дебелана стигнала дори дотам, че дала Авгур за пример на зет си, за да видел зет ѝ какви мъже имали другите хора, какакви съпрузи е раждала, ражда и сега българка майка юнашка!
Скоро всичко било готово. Авгур почистил след ремонта, направил снимки на помещението и пуснал обява за отдаване под наем. Започнали да идват брокери и клиенти. Огледи се организирали по няколко на ден, а имало и кандидати със сериозни намерения, с които се повели и задълбочени преговори. Накрая от всички кандидати се очертал един, който изглеждал сериозен и перспективен. Помещението му трябвало за пицария. Имал си всичко: кухненско оборудване, маси и столове, тенджери и чинии, та даже вилици, лъжици и солници. Просто трябвало да сложи една светеща реклама отвън, на която щяло да пише „Мама миа“, „Верона“ или „Дон Вито“ и да отвори врати. Наемателят не се пазарил за намаляване на наема и изглеждало, че ще си го плаща съвестно в продължение на дълги и спорни години. Имал само едно допълнително изискване, на което Авгур великодушно махнал с ръка. Изискването било, че ще наеме помещението само при налично писмено съгласие от страна на всички съседи, скрепено с подписите им. Такива били изискванията за разрешително пред заведенията за обществено хранене. Авгур го уверил, че това е най-малкият проблем, защото бил в отлични отношения със съседите си. Те, освен че били изключително културни и отзивчиви хора, му дължали не малка благодарност за всичко, което бил направил за тях. И тук Авгур разказал за боядисването на стълбищата, за новите врати на общите мазета, за новите домофони и дори за ремонта на личната баня в апартамента на непосредствения съсед отгоре, чийто подпис по закон бил най-важен. Наемателят много се зарадвал, защото тези прекрасни хора скоро щели да бъдат и негови съседи, и казал, че щом няма проблеми, ще се обади след две седмици за подписването на договора.
Авгур бил толкова доволен задето е успял да даде имота под наем, че на връщане купил бутилка шампанско, за да почерпи вкъщи. На другия ден старателно отпечатал текста на съгласието и тръгнал по съседите да събира подписи.
– Какво?! – попитала късокраката дебелана. – Пицария ли?! В никакъв случай!
– Вие знаете ли, млади човече, колко опасно е това? – дръпнал се и пенсионираният военен, който иначе така високооценявал железните врати на общите мазета. – Ще се напълним с плъхове и хлебарки! Пияници ще уринират по входовете!
– По цяла нощ ще трещи музика! – добавили и дъртите близначки. – Ще идват и ще си отиват компании с таксита! Всичко друго да, само ресторант – не!!!
– Защо точно пицария, бе момче? – казала късокраката дебелана, когато Авгур за втори път се опитал да я склони. – Направи го нещо друго. Направи ги книжарница, направи го клуб на пенсионера… А аз толкова те хвалих на зет ми!
– По принцип нямам нищо против – казал прекият съсед отгоре и след като с известно неудобство помърдал рунтавите си вежди над дебели очила, допълнил: – Само че междувременно аз прехвърлих апартамента на дъщерята. От нея трябва да искате разрешение.
– Как да се свържа с нея?
– Тя живее в Канада. Аз обаче я питах и тя не е съгласна да има в блока пицария.
– Как така! Че нея какво я интересува? Нали живее в Канада!
– Така е. Обаче апартаментът е неин и аз нищо не мога да направя.
Авгур побеснял, но все още не губел надежда, че ще може да се разбере човешки със съседите си. На другия ден свикал спешно събрание на етажната собственост, където поставил въпроса на гласуване. Припомнил как боядисал стълбищата, как купил нови домофони и как сменил вратите на всички общи мазета. Не скрил даже, че имало и лично облагодетелствани съседи в лицето на непосредствения такъв, комуто и цяла нова баня била направена. После привел напълно разумните доводи, че пицарията няма да пречи на никого, защото ще се монтира отделен голям комин за отвеждане на миризмите, а санитарните инспекции нямало да допуснат не само плъхове и хлебарки, ами даже и много по-дребни отклонения от драконовските хигиенни изисквания. Подчертал и финансовата изгода от по-големите вноски, които щяла да прави пицарията в етажната собственост. Накрая го ударил на молба, обръщайки се към човещината на съседите си, които много добре знаели как се е охарчил той по покупката на имота и по всички ремонти след това и как единственият начин да си върне отчасти вложените пари бил да го даде час по-скоро под наем. Съседите го изслушали много внимателно и признали пълната основателност на всичките му доводи. След това преминали към същинското гласуване и всички гласували „против“. Отказали по този начин окончателно да подпишат съгласието си в блока да има пицария, те се разотишли горди като богове и богини на справедливото възмездие.
Авгур се прибрал и се напил. Следващите два дни ходел мрачен и отчаян и нищо не искал да похване. Напразно жена му се опитвала да го окуражи. Казвала му, че нищо не е загубено, че ще пуснат нова обява и рано или късно имотът ще се даде под наем за нещо, за което не се изисквало чак такова съгласие от страна на живущите. Авгур само клател глава, а очите му били отсъстващи. На третия ден обаче очите му се върнали и в тях горял демоничен пламък. Изправил рамене, вдигнал глава и се захванал за работа. Обадил се на една рекламна агенция, която режела на голям плотер разни неща от самозалепващо фолио. Обадил се и в една печатница и продиктувал няколко текста. После се прибрал вкъщи, легнал си рано и заспал с ведрия сън на младенците.
На другия ден пред блока се появил шареният микробус на рекламната агенция. От него изскочили пъргави момчета и се заловили за работа. Авгур вяло се мотаел наоколо.
– Намери ли си наемател? – попитала късокраката дебелана, която се клатела по тротоара с някакви торби.
– Намерих – отговорил Авгур.
– Казах ти, че ще намериш. И на зет ми казах. Хайде да е хаирлия!…
Пъргавите момчета разтоварили големи ролки предварително изрязано фолио и се заели да го лепят върху големите витрини на помещението. Фолиото било тъмнографитено, почти черно. Изобразявало силует на плачеща върба, под която над могила с кръст бил коленичил скърбящ ангел. До тази печална композиция с елегантни черни букви пишело „Траурна агенция „Добре дошли!“ 24h NON STOP“. Този мотив се повтарял и върху останалите три витрини на фасадата на блока. Това тутакси придало на цялата улица изключително скръбен вид. Даже пролетните птички притихнали, а цветята свили чашките си, сякаш черен облак надвиснал в небосвода. Междувременно други пъргави момчета, само че този път от страна на печатницата, налепили из целия квартал афиши. Афишите изобразявали същия скърбящ ангел, а текстът гласял: „На еди-коя-си дата в еди-кой-си блок отваря врати Траурна агенция „Добре дошли!“. Професионални консултанти и представителство във всички гробищни паркове. Гримиране на трупове с вносни материали. Икономични, бизнес и луксозни ковчези. Надеждни катафалки. Безплатно отпечатване на некролози.“ После следвал адрес и телефон за денонощен контакт.
До вечерта всички съседи били видели. Свили рамене – какво толкова! Да правят каквото знаят! На другата сутрин обаче намерили в пощенските си кутии и друг рекламен материал. Луксозни листовки изобразявали все същия скърбящ ангел и на тях пишело: „Траурна агенция „Добре дошли!“ обявява специална промоция за живущите в блока. За всеки, представил се до Нова Година – 15% отстъпка от цената на стандартния пакет, включващ измиване, частично балсамиране и гримиране на покойник, транспорт до гробищен парк по избор и трупополагане в предварително посочен гроб. За желаещите – безплатна кремация. Запазете талона, за да участвате в нашата томбола, в която можете да спечелите безплатно равняване на могила или ваучер за бетонна рамка на гроб.“
По входовете и около блока започнали да се мяркат напрегнати физиономии. Съседите нищо не говорели помежду си, но си личало, че се оглеждат с надеждата да срещнат Авгур. Той пък, понеже вече било късна пролет, да не кажем ранно лято, решил да утеши опънати нерви за една седмица на Халкидическия полуостров в съседна и слънчева Гърция. Преди да замине обаче не пропуснал да инструктира подробно кака Радка, чистачката. Тя чистела у тях, но чистела и входовете на блока, така че познавала всички. Освен с детайлен инструктаж, Авгур въоръжил кака Радка и с тлъста извънредна сума пари, която се очаквало да я мотивира още повече, както и станало. Авгур заминал, а пък кака Радка равнодушно продължила да чисти входовете, като час по час звъняла на този или онзи да ѝ напълни кофата с топла вода.
– Я чай да те питам – не се сдържала късокраката дебелана при едно такова пълнене. – Ти нали ходиш да чистиш у Копривенски-Кютюреви?
– Ходя, ами – не отрекла кака Радка.
– Чувала ли си нещо за новите им наематели?
– Много сериозни хора! Поръчали са пет хладилника. Ама модерна работа ти казвам! По цяла седмица можеш да държиш трупове в тях. И са тихи, тихи… Има даже и специални акумулатори. Ако токът спре, хладилниците ще продължат да работят и труповете няма да се размиришат.
Късокраката дебелана пребледняла и ако не била от стар род на атеисти, сигурно щяла да се прекръсти.
– Мъртъвците са най-добрите съседи – не спирала да разправя как Радка. – Нито ще станат да тропат с високи токчета, нито ще се напият, нито мръсни песни ще пеят на висок глас. Лежат си в хладилниците и си кротуват. Такива комшии да имаш!
– И да знаеш – казала тя на пенсионирания военен един ден, когато той изглеждал малко болнав, – това с отстъпката си е вярно. Който умре до Нова Година е на промоция!
Един по един съседите започнали да се изреждат пред вратата на Авгур. Звънели настойчиво с надеждата да го открият, но него го нямало, защото хапвал едри риби на фурна в кръчмите на Неос Мармарас и пийвал изстудени тънки бели вина в сянката на морни кедри и секвои. А междувременно големите черни букви „Траурна агенция „Добре дошли!“ тегнели като проклятие над блока и навявали хлад, печал и безнадеждност.
– Надежда всяка тука оставете – отговаряла кака Радка, когато все по-настойчиво я питали дали знае кога ще се върне Авгур Копривенски-Кютюров, защото наистина не знаела.
Но в края на седмицата той все пак се появил, защото в понеделник имал уговорка с наемателя си да се срещнат и да подпишат договора за пицарията. А Авгур държал да спазва уговорките си. Прибрал се в петък вечерта, а в събота изсвирил финалния акорд на своята симфония на отмъщението. Имал приятел, който наистина притежавал погребална агенция и всъщност покрай него на Авгур му хрумнала цялата история. Приятелят му бил достатъчно близък, пък бил и малко шантав като самия Авгур, така че лесно се съгласил да изпълни това, за което бил помолен. В събота, когато всички съседи си били по домовете, пред вратите на траурната агенция „Добре дошли!“ спряла луксозна катафалка и нов-новеничък бял микробус, на който пишело, както всеки може да се досети, „Траурна агенция „Добре дошли!“. Катафалката била нов мерцедес с позлатен кръст на покрива и бели дантелени перденца от вътрешната страна на огромните прозорци на помещението за покойника. От микробуса пък разтоварили и подредили изправени и подпрени на стената на блока четири ковчега. Капаците им били подпрени до тях, за да може да се вижда старателно тапицираната им вътрешност. На всеки капак бил залепен бял лист хартия, на който пишело „Продадено“.
– Тук си е! Тук си е вече! – чул се привечер отчаяният вопъл на късокраката дебелана.
– Прибрал се е! Прибрал се е! – долетял отнякъде писъкът на дъртите близначки.
– Наистина ли? – подал остър нос през вратата и непосредственият съсед с дъщерята в Канада.
– Нали ви казах, че ще се върне до края на седмицата! – троснала се кака Радка, която никога не била казвала такова нещо.
Четвърт час по късно делегация в състав гореспоменатите и други съседи звъняла на вратата на Авгур и нетърпеливо пристъпяла от крак на крак. Авгур отворил сънен и сърдит.
– Ние такова… – започнали близначките.
– Говорих с дъщерята – казал веждестият очилатко с новата баня. – Той, апартаментът е на нейно име и тя ги решава тези неща, нали знаете. Обаче като ѝ обясних, се съгласи за пицарията.
– Ами тя всъщност пицарията никак не е лоша – казал и пенсионираният военен. – Дето се вика, и отстъпка могат да ни направят.
– Не знам – поколебал се Авгур. – Страхувам се, че вече е късно.
– Ама моля ти се! – проплакала късокраката дебелана. – Не искам да живея с трупове под един покрив!
– Ужас! – присъединили се и двете близначки и този път нито едната била непреклонна като скала, нито другата буйна като водовъртеж.
– Е, пицарията щеше да прави и по-големи вноски в етажната собственост… – почесал се по главата Авгур.
– Казвай! – извикал пенсионираният военен. – Казвай къде да се подпишем за пицария!
Авгур държал на лесно място съгласието и бързо го извадил. Съседите не само го подписали мълниеносно, но даже благодарили на Авгур за проявеното разбиране. Той великодушно обобщил, че няма нищо по-ценно от добросъседството и се прибрал, за да се върне към ободряващата си дрямка. На другия ден, в неделя, свалил черното фолио от витрините на имота и събрал афишите от квартала. На следващия ден, в понеделник, подписал договора за наем със собственика на пицарията, като надлежно приложил и документа с подписите на всички съседи, които уверявали, че нямат абсолютно нищо против помещението да се ползва като заведение за обществено хранене. Въпреки всичко пицарията не се казвала „Мама миа“, „Верона“ или „Дон вито“. Пицарията се казвала „Добре дошли!“, а специалитетът на заведението бил „Жалейка по неаполитански“. Просто така. Да си имат съседите едно наум.
***
– Ето как близостта на смъртта кара хората да гледат на живота с други очи – поучително завърши Добротица и попита какво по дяволите стана с оная сръбска крушева ракия.
Превит на две от разкаяние, Батко скочи да напълни празната чаша на Добротица. Другите отдавна бяха преминали през фазата на ракията и червеното вино – сега се жабуреха с някакви заключителни ликьори или пък просто с бира, за да не им се качи кръвната захар. Днес обаче Добротица по отношение на алкохола беше строго моногамен и врекъл се веднъж на сръбската крушова, щеше да ѝ остане верен докрай. Поговориха още малко, посмяха се и когато Ото Панцер стреснато попита: „Я! Слънчево затъмнение ли има?“, а Милен с досада му отговори: „Не, просто вече се мръква“, на всички стана ясно, че е дошло време да привършват и започнаха един по един да стават и да се разотиват. Кутрето се беше уморило да тича напред-назад из апартамента и сега спеше в скута на д-р Иван Стипеса – негова майка и любим стопанин. Подритваше с крачета в съня си, сигурно защото сънуваше, че тича с други кутрета. Стипеса не смееше да мръдне, за да не го събуди.
– С кола ли си? – попита Добротица.
– Не – отговори докторът, – пеша сме с кученцето.
– Ще ви закарам. Като се скрие слънцето става студено и кутрето може да настине. Нали е ваксинирано?
– Да, с всичко необходимо. Ти с колата ли си?
– Да, идвам направо от „Родина“. Банските ми сигурно вече са мухлясали в сака.
– Да не нацапаме?
– Много важно и да нацапате. Животинка е това…
Иван Стипеса внимателно гушна кученцето си и стана. Кученцето примлясна и сложи глава на рамото му. Макар и бебе, вече беше доста едро и дебеличко. Качиха се в колата на Добротица и се спуснаха по „Ботев“ към „Стамболийски“, а оттам и към Царя. Когато гумите изтрополиха по жълтите павета, кутрето се размърда, отвори очи, после напористо като къртиче се намушка под мишницата на стопанина си и отново заспа. Уличните лампи препускаха над тях като бледи конници, докато нощта ги обвиваше все по-плътно с прилеповите си крила. Скоро се показа и бялото лице на луната.
Иван Стипеса живееше близо до военното училище на канала. Добротица го остави и продължи към дома си, който не беше далеч. Моногамността му по отношение на алкохола стигна дотам, че се отби в магазинчето на ъгъла и си купи бутилка сръбска крушова ракия, за да продължи на това, на което беше започнал. Разтовари сака от плуването и се огледа за мезе. Намери кутия шоколадови бонбони. Позамисли се малко, пък после си каза като в онази реклама: „Шоколадови бонбони с крушовица – ти си мойто пиленце!“ и ги отвори. Реши да си пусне подходяща музика. Избра си, пусна си и се самодопълни: „Бонбони, крушовица и Мейсио Паркър – ти си мойто пиленце!“. Седна в креслото и вдигна морни нозе върху кожената отоманка. „Трябва и аз да си взема кученце – каза си той. – Или друго някакво животинче. Иначе рано или късно ще ми се наложи да се оженя“. Това беше последната му завършена мисъл, преди да се потопи в приглушените багри на музиката. Така завършва единайсетата неделя на Додекамерона.