Белият равнец е почти магическо растение, което има много полезни свойства, включително охлаждащи, противовъзпалителни и антимикробни свойства.
Експерти споделят как да се предпазите от комари, ако сте на открито и сте забравили специалния си спрей против комари. Съгласете се, това се е случвало на всеки, когато сте отишли на пикник, на вила или просто сред природата, забравили сте репелента си против комари и тогава досадните насекоми са ви хапали, сякаш сте най-сладкият деликатес. В такава ситуация не помагат нито панталони, нито дълги ръкави.
Сега, обаче, можете да се предпазите и за това ще ви помогне едно растение, наречено бял равнец. Неговите естествени масла отблъскват комари и други летящи насекоми.
Кои растения са истински щит против комари?
Още: Столичанин е първият тото милионер за 2025 г.
Още: От какво се прави истинският коняк?
Белият равнец има малки бели цветя, които могат да имат и розов оттенък. В градинарството жълтият и червеният бял равнец се използват за декоративни цели. Белият равнец е билка, която не само намалява кървенето и предотвратява инфекциите, но и отблъсква комарите по-ефективно от всеки химически спрей, който можете да намерите по рафтовете на магазините.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Съберете листата на растението (не цветята) и ги навийте на малка топка в ръцете си. Топката от листа ще ухае прекрасно, затова я разтрийте по тялото си, незащитено от дрехите. Между другото, ако се порежете или нараните и кървите, просто трябва да намачкате белия равнец в ръцете си и да го намажете на нараненото място. Кървенето трябва да спре или поне да намалее, тъй като растението има антибактериални свойства.
Белият равнец се отглежда лесно в градината на слънчево място. Може да се кръстосва с други сортове и да порозовее, но ако има силен аромат, той все пак запазва лечебните си свойства. Белият равнец се опрашва от пчели, пеперуди и други насекоми.
Запознати добавят също, че от обикновения бял равнец може да се направи натурален спрей и лосион против комари, който дори и децата могат да използват, тъй като не съдържа нито едно химично вещество.
Още: Името на коя столица означава „понеделник“?
Още: Какъв църковен празник е на 10 януари - традиции и обичаи