Пълнозърнестите храни са едни от най-полезните за човешкия организъм. Те са богати на много фибри, витамини и минерали и поддържат в добро здраве сърцето ни, стомашно-чревния тракт, кожата и т.н. За да се докаже положителният им ефект върху здравето, учени са провели две паралелни изследвания, чиито резултати по категоричен начин доказват ползите от тях.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
В първото изследване са участвали само мъже, които са били около 40 хиляди, а във второто са участвали около 75 хиляди жени. При всички тях учените са следили начина им на живот, навиците им, здравословните им показатели, теглото, количеството алкохол, което са консумирали, и наличието на някои вредни навици, като тютюнопушенето. Проучването в групата на жените е продължило шест години, а при мъжете четири и за всичкото това време е установено, че добавянето на само 28 грама зърнени храни в ежедневното меню, намалява със 7% риска от ранна смърт и с 10% риска от сърдечно-съдови заболявания.
Сред зърнените продукти, които се препоръчва да включим в ежедневното си меню са пълнозърнестия хляб, овесените ядки, елдата, кафявия ориз, киноата и други. Консумацията на овесени ядки е най-добрия вариант да поддържаме сърцето си здраво и да намалим риска от сърдени заболявания. Този риск може да се намали с до 20% и ако заменим червеното месо с някои от изброените по-горе продукти. Освен, това те предпазват човека от заболявания като рак, диабет, затлъстяване и много други. Освен, че ще запазим здравето си, с тях ние ще си набавим и така необходимите на организма ни витамини, минерали и аминокиселини. Тези храни са богати и на много фибри, протеини, антиоксиданти и микроелементи.
Елдата например е много богата на желязо, метионин, лизин, витамини от групата В и на много органични киселини, сред които са ябълковата, лимонената, малеиновата и фолиевата. Заради нейния състав, тя има свойствата да намалява нивата на лошия холестерол, намалява риска от сърдечно-съдови заболявания, стимулира кръвообразуването и повишава съпротивителните сили на организма към различни заболявания.
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Киноата, която е много модерна в последно време също е много полезна. Тя съдържа всички необходими за човешкия организъм аминокиселини, богата е на магнезий, калций, желязо и още много други минерали и витамини. Тя съдържа много мазнини и въглехидрати и белтъчини. Освен тях киноата е богата и на скорбяла, растителни влакна и захари, а в някои от сортовете й се съдържат до 20% протеини.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Богатото съдържание на полезни вещества прави пълнозърнестите храни толкова полезни за нашето здраве. Те могат да бъдат включени във всяка диета или да бъдат част от ежедневното ви здравословно хранене.