Учени под ръководството на Пьотър Словински от университета в Ексетър, Англия, са открили, че хората със сходно поведение имат едни и същи особености на моториката на тялото. Изследването е публикувано в сп. Interface, съобщава Lenta.ru.
Учените изхождали от това, че всеки човек притежава индивидуални двигателни особености (individual motor signature – IMS). Те представляват фини различия в движенията на телата между хората, например бързина или скованост.
Изследователите са установили това с проста игра, в която двама участници трябвало да имитират движенията помежду си. Хората, които имали сходни двигателни особености, демонстрират по-организирано колективно поведение и могат по-лесно да се координират помежду си при междуличностни отношения.
Според учените IMS може да даде представа за състоянието на психическото здраве и по такъв начин се явява почва за персонализирано прогнозиране, диагностика и лечение в бъдеще.
„Демонстрирахме, че хората обикновено се стремят да взаимодействат с такива, които приличат на тях самите. Нашето изследване също така сочи, че движенията дават представа за поведенческите характеристики на човека.
По такъв начин това може да се използва в бъдеще за диагностика на пациенти в определени условия, като се изучи как се движат те и как реагират на другите“, отбелязва Красимира Цанева-Атанасова, един от авторите на изследването.
По-рано психолозите от Каролинския институт откриха, че хората с психически разстройства по-често си избират партньори със същата диагноза, каквато имат самите те.