Познавате ли роднинските връзки с официалните им наименования, или сте от модерните хора, които не зачитат традициите и наричат баба си маминка? А може би просто ги наричате по име и считате думички като свако за остарели и архаични? Освен че роднинските връзки в България са точно и строго определени и имат своите наименования, в редица краища на страната си се използват и други имена за определени роднински връзки, което прави цялата ситуация с търсене на отговор на въпроса кой кой е и кой е лелинчото още по-сложна.
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Тези местни или диалектични наименования са се наложи във времето и някои от тях дори са станали част от официалния ни език. Такава е ситуацията с думата лелин или лелинчо, която се използва в Западна България масово, макар това да е грешна и книжовно отхвърлена форма.
Вие имате ли лелинчо и знаете ли значението на това наименование? Ако откриете, че досега сте наричали погрешно член на родата, не се притеснявайте, по-важно е взамното уважение и добруването в семейството от това как ще наричате роднините си. И все пак е добре да знаете кой е лелинът или лелинчото във вашето семейство, за да не изпадате в неловки ситуации, породени от незнание на роднинските връзки и на използваните наименования в различни части на страната.
Какво да правим, когато сме заобиколени с досадни роднини?
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Кой е лелин или лелинчо?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Думата лелин или лелинчо се използва в различни краища на България, най-вече в Западна България, за:
- съпругът на лелята на майката,
- калекото, съпругът на лелята на бащата, като това важи с пълна сила в Западна България, където думата лелинчо е масово използвана и за съпруга на сестрата на бащата и за съпруга на сестрата на майката.
Имате ли лелин, лелинчо?
Ако баща ви или майка ви има омъжена сестра, то вие имате лелин или лелинчо – съпрузите на сестрите на майка ви и баща ви. По-разпространено наименование е калеко, съпруг на бащина сестра, но в Западна България за тази роднинска връзка се употребява масово думата лелинчо.
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Може да не ви се вярва, но най-силно завиждат роднини и приятели
Произход на думите лелин и лелинчо
Очевадно названието лелин, с което се обръщаме към съпрузите на сестрите на майката или бащата, произхожда от думата леля. Лелин – съпруг на лелята. Леля наричаме именно сестрата на майката и тази на бащата, което обяснява защо техните съпрузи се наричат в някои краища на България и по-специално в Западна България лелин, а също и лелинчо. Някои хора използват със същото значение и думата свако, а възрастни жители от селата си спомнят употребата и на думата гаго със същия смисъл – съпруг на лелята. Така че, ако не може да оправите всички вуйни, учинайки, тетки, лели, етърви, балдъзи, стринки, чинки, чичовци, сваковци, зълви и прочие роднини, не се притеснявайте – не сте единствените, много от младите българи се обръщат към тези свои роднини както им харесва, както са свикнали или просто по име, нямайки никаква представа какво означават лелин и лелинчо.