Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Просеко: Цена, видове и вкус. Как и с какво да го сервирате?

16 декември 2024, 07:15 часа

Просеко днес е най-популярната алкохолна напитка сред ценителите. Италианците сервират просеко при всички поводи, но в други държави е също толкова често срещана традиция, особено в сезона на коледните партита и празници! Днес ще ви разкрием с какво и как да сервирате просеко.

Откъде идва просекото?

Подобно на шампанското, просеко е пенливо вино. Идва обаче не от Франция, а от Италия. И още по-специално - от определени региони. Всъщност, просеко е регистрираното наименование на регионален продукт, произхождащ или от Венето и Фриули Венеция Джулия (DOG), или от провинция Тревизо, разположена на хълмовете между градовете Тревисто и Венето и Корнуда и Азоло. Процесът на ферментация на напитката също е различен. Просеко се прави от бяло грозде. До 2010 този сорт се наричал просеко, сега името му е глера.

Още: Шампанско, кава, просеко, пенлив шираз: Каква е разликата?

Как се прави?

Просеко често и с право се смята за по-евтин сорт шампанско, тъй като технологията за производство на двете напитки е донякъде сходна. Съществената разлика е в метода на ферментация.

Пенливите вина се произвеждат чрез ферментация на гроздов сок с добавяне на дрожди. Този процес произвежда алкохол и въглероден диоксид. По време на втората ферментация въглеродният диоксид, мехурчетата, които толкова обичаме, се улавят във виното, създавайки пенливо вино. За разлика от шампанското, което ферментира в бутилки, втората ферментация на просеко се извършва в големи резервоари от неръждаема стомана.

Някои твърдят, че този метод е толкова ефективен, че просеко може да бъде по-евтино от други пенливи вина като шампанско и кава. Но макар да е ефективно, не го прави просто вино. Силно ароматният сорт глера, комбиниран със специфичен метод на ферментация, позволява на плодовите и флорални аромати да блестят и буквално да се разпенват във вкусен краен продукт.

Още: Сбъдване на желания: Защо да хвърляте монета в чаша шампанско

Как варират цените на просеко?

Цената на една бутилка от пенливия разкош се влияе от много фактори: качеството на напитката, мястото и метода на производство, репутацията на марката, мястото на продажба и търсенето. Най-евтините бутилки могат да бъдат намерени за малко над 10-12 лева за приемливо качество, но все пак за по-добрите вина ще трябва да платите около 25-30 лева и нагоре.

Как се сервира?

Още: Какво мезе върви най-добре с просеко?

Просеко трябва да се сервира силно охладено (при температура 6-8 градуса по Целзий). Сервираме го във високи и тесни чаши, където най-добре можем да се любуваме на цвета на виното и "танца" на балончетата в чашата. Въпреки че има сортове, които могат да отлежават до 7 години, повечето бутилки достигат своя пик възможно най-скоро след бутилиране.

Вкусове и видове просеко

Просеко радва със своята лекота. Можете да усетите плодови и флорални аромати в напитката: ябълка, круша, пъпеш, орлови нокти и деликатен, кремав послевкус. Деликатната киселинност прави вкуса мек и освежаващ. Ако вземем предвид интензивността на "балончетата", има два основни сорта на това вино и един изключително рядък:

фризанте - перлен, леко искрящ

Още: Как да съхраняваме отворено шампанско без тапа?

спуманте - силно пенливо

транкийо - тихо вино (без въглероден диоксид)

Спуманте и фризанте могат да бъдат в три вкуса - в зависимост от съдържанието на захар, те се различават по нивото на сладост. Просеко може да бъде сухо - тогава на етикета ще пише „brut“; леко сладко, на чийто етикет ще пише екстра-сухо (в случай на пенливи вина, екстра-сухо не означава, че напитката е много суха, а леко сладка). Сухият сорт е най-сладък, интензивен на вкус и много плодов. Когато избирате просеко, уверете се, че виното е балансирано: не прекалено кисело, не прекалено плоско и не прекалено сладко. Мехурчетата трябва да са леки и устойчиви и да не изчезват твърде бързо.

Още: Интересни факти за шампанското и откъде идва традицията за пиенето му

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елица Христова
Елица Христова Отговорен редактор
Новините днес