Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Признание от РЗИ: С коронавирус без PCR-тест не може да докажеш, че не си в самоотлъчка

03 ноември 2020, 14:40 часа

Пациент с коронавирус на домашно лечение, на който не е правен PCR-тест с положителен резултат, не може да докаже, че не е в самоотлъчка. Това стана ясно от думите на д-р Мими Кубатева - директор на РЗИ-Смолян, в отговор на въпрос как човек с коронавирус и неговите близки доказват, че са в изолация, при положение, че личният лекар е казал на пациента: "Стой си вкъщи", предписал му е съответното лечение, но не му е правен тест.  

Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават

Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет

Днешният брифинг с областния щаб за борба с коронавируса в Смолян за първи път беше онлайн.

"Ако няма положителен PCR-тест, той не влиза в системата и карантиниране по този повод за тази диагноза няма. Тогава няма никакви доказателства за това, че е болен и има контактни на това заболяване. Тоест, този сценарий отпада. Остава другият вариант - достатъчно дълго да се самоизолират по тяхно желание, като вариантите там са да остане вкъщи за сметка на платен или на неплатен отпуск или при възможност чрез договорка с работодателя да работи от дома", обясни д-р Кубатева.

Попитана какво трябва да направиш в случай, че си болен вкъщи, но искаш да си направиш PCR-тест без да плащаш, тя отговори че личният лекар е този, който трябва да осигури възможност за диагностика и лечение - чрез спешна помощ или друг начин.

Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега

Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат

"Той определя взимането на проба или даване на направление за хоспитализация или посещение при специалист, което очакваме този месец да стане онлайн - за издаване на направление за тестване в лаборатория. Организацията на поведението на пациента за неговата диагностика и лечение се определя от личния лекар. РЗИ поставя болните и контактните под карантина и ги уведомява, че ако имат влошаване на състоянието, трябва да се обадят на личния лекар, който им предписва лечение и диагностика“, допълни тя.  

Има вече хора, които се карантинират за пореден път – това са служители, чиято работа изисква чести контакти с хора.  

"С тази цел и на базата на доказателства, че след 10-тия ден контактните няма риск да разнасят и заразяват други хора, карантината от 14 беше намалена на 10 дни. В тази посока е и разпореждането на министъра на здравеопазването за работодатели, които имат възможност да поставят служители на работа от дома, да се възползват и заради контактите в дома, а и за да не се събират хора на работните места с цел да се намали риска от разпространяване на заразата", каза д-р Кубатева.

Общо установеният брой случаи от началото на епидемията в Смолянска област е 1017. За миналата седмица новите са 113. От началото на извънредното положение излекуваните са 742, а починалите 62. Активните в момента са 213, от които хоспитализирани 57, а на домашно лечение - 156.  

Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери

Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?

"С решение на областния щаб е създаден алгоритъм за начина, по който пациентите с COVID-19 се насочват към лечебните заведения. По мнението на д-р Кубатева и д-р Даракчиев този алгоритъм работи успешно към момента. Не се наблюдава скупчване на пациенти пред лечебните заведения или неяснота Спешна помощ към кое лечебно заведение да траспортира конкретния пациент", посочи областният управител Недялко Славов.

Още: "Експерти от КНСБ: Няма ясен протокол кога си контактен"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес