На всеки се случва да изпита главоболие, обусловено от определени обстоятелства, било то болест, високо кръвно напрежение и др. Изключително неприятно е и най-безобидния начин да се отървем от него е като използваме обезболяващи медикаменти. Има обаче и по-обасни състояния.
Още: Бергамот - какво представлява и къде се използва
Още: Лекар: Какъв е нормалният пулс на човек в покой?
Невролозите споделиха кои са най-опасните причини появата на често главоболие.
1. Болката не може да се толерира
Лекарите по цял свят са единодушни, че не си струва да търпите силна болка. Вредно е както за здравето, така и за психиката. И никога не знаете кой всъщност е източника на неприятните усещания. Ами ако ситуацията изисква незабавна медицинска намеса?
Още: Кумкуат - екзотичният цитрусов плод и неговите ползи
Още: Според Фън Шуй: Как да подредим спалнята за спокоен сън?
Разбира се, можете да вземете хапче за облекчаване на болката и да забравите за проблема. Но ако не сте сигурни какъв е източникът на болката, тогава е по-добре да не го правите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Църквата почита голяма светица на Бъдни вечер - ето кой има имен ден
Неврологът Надежда Бояринова обясни, че при всяка остра и силна болка е по-добре да се опитате да си запишете час при лекар, за да се изключат сериозни патологии.
2. Защо ви боли главата?
Според лекаря, навременното посещение при терапевт или друг медицински специалист ще помогне да се изключат такива сериозни диагнози като мозъчен тумор, инсулт и др.
Още: Не само Бъдни вечер - ето какъв църковен празник е утре
Още: Как се празнува Коледа в Бразилия?
Обикновено е невъзможно човек сам да определи причините за главоболието си, мнозина дори не се опитват да направят това, а просто заглушават болката с различни болкоуспокояващи, което е фундаментално погрешно, защото можете да загубите ценно време за навременното поставяне на правилната диагноза на заболяването.
Ако човек наистина има главоболие, причинено от инсулт, тогава забавянето може да застраши не само здравето, но и да костава живота на пациента.
3. Кога да отидете на лекар
Надежда Бояринова изброи няколко случая, когато посещението при невролог (или поне при терапевт) не трябва да бъде отлагано:
· ако главоболието се появява няколко пъти месечно,
· естеството на болката е пулсиращо или интензивно,
· успоредно с болката усещате гадене,
· започва повръщане
· по време на главоболие зрението пада,
· има нарушения на речта и координацията на движенията.
Навременната консултация със специалист ще помогне за по-бързото поставяне на диагнозата и по-успешното излизане от тази ситуация.
Опасно е поставянето на произволна диагноза, и то от неспециалист. Това може да ви коства живота. Навременно поставената диагноза ще позволи и отстраняване на проблема по правилния начин.