Кактусите са непретенциозни стайни растения. Могат да се видят в почти всеки дом, защото се отглеждат лесно. Същевременно битува суеверието, че кактус, сложен на прозореца, ще пази къщата от неприятности. Всеки би искал къщата му да е в безопасност.
Кога и как да пресадите кактус
Кактусите са едни от най-непретенциозните стайни растения. Не изискват често поливане и торене, рядко боледуват и не се нуждаят от резитба. Освен това, те могат да живеят на перваза на прозореца до 50 години.
Още: Кактус - каква енергия привлича у дома
Има два случая, когато кактусът трябва да бъде презасаден.
Още: Какви невероятни ползи ни носи чаят от иглика
Още: Стихотворение на деня, 16 януари, от Радой Ралин
След закупуване. Много производители засаждат кактуси в специална транспортна почва, която не е с високо качество. Ето защо, няколко дни след покупката, когато растението се адаптира към новите условия, е по-добре да го пресадите. Освен това, може да искате да смените саксията, която може и да не е много красива.
При извънредни ситуации. Например, ако растението се е заразило с почвени вредители или гъбични инфекции, или ако сте преполяли почвата. Спрете поливането 3-4 дни преди разсаждането. Това ще улесни изваждането на растението от саксията и проверката на корените за повреди и гниене.
Още: Дънов: Ако мъжът ви има любовница, поканете я на гости и я обикнете
Още: Как се прави съживяване на бенджамина през зимата
Когато растението е готово за повторно засаждане, внимателно го извадете от саксията и почистете корените от почвата. След това проверете корените и отрежете всички гнили или болни места. Не засаждайте кактуса веднага след като го извадите от водата, оставете го да изсъхне.
Още: Как правилно да поливате кактус у дома?
Още: Какъв е номерът на боята на колата - ето как да разберем!
Още: Таро хороскоп за 16 януари 2025: Яснота за Телците, спокойствие за Раците
Оптималният състав на почвата е: 3 части универсална почва, 3 части пясък, 1 част перлит и 1 част тревен торф. Не забравяйте да поставите дренаж на дъното на саксията, като експандирана глина, камъчета или фин чакъл. Дренажният слой трябва да заема 1/5 от саксията. След това напълнете подготвената почва.
Поставете кактуса в центъра на саксията и внимателно разпръснете корените. Насипете почвата, така че кореновата шийка да е над нивото на земята. Не натъпквайте почвата твърде силно, просто почукайте стените на саксията, за да я разпределите равномерно между корените. Най-горният слой на почвата може да бъде украсен с малки камъчета или декоративни елементи.
Сложете кактуса на това място в дома си, за да се предпазите от негативна енергия