Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Поверия за Димитровден

26 октомври 2020, 13:59 часа

На Димитровден се наблюдава луната - ако тя е пълна, значи годината ще ти е пълна – пълни кошари, пълни обори, пълни кошери с мед, пълна къща с деца. Празната луна пък подсказва немотия. Това каза за Радио „Фокус“ - Пирин фолклористът проф. Костадин Динчев.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Пожелания за Димитровден

Той обясни, че в християнската живопис има икона на двама конника – това са братята свети Димитър и свети Георги. „Свети Димитър е по-възрастен, с бяла брада, която ако тръсне може да завали сняг. На Димитровден православната църква отбелязва деня на свети в.м Димитрий Солунски, жертвал се за християнската вяра, мъченик и прободен с копие през 288 година. В народната традиция на този ден е останало да се отбелязва един от най-големите есенни празници. Това е ден, в който се освобождават ратаите и сезонните работници, както и пастирите. Не е случайна народната поговорка, че на Димитровден едни се отработват, а други се заробват, защото вече уговорени пастирите не могли да се откажат независимо какви условия ще осигури господаря през годината“, каза още проф. Динчев.

Той добави, че Димитровден се нарича още Разпус – разпускане, а у българите-мохамедани Касъм. „Съществуват различни вярвания и гадания на този ден. Например при извеждането на кравата пък наблюдавали къде ще се оближе и дали ще е отпред или отзад, което ще подскаже каква ще е годината. Тук ми се ще да отворя една скоба и да кажа няколко думи за научните тълкования на празника, които ни насочват към древните представи за устройството на света, за езическите практики и митологемата живот – смърт, младост – старост. Християнството се е адаптирало към старите представи, преосмислило ги поради което наблюдаваме преплитане между едните и другите елементи“, заяви проф. Динчев. Той допълни, че митическият образ на конника св. Димитър, който е по-старият от двамата братя се свърза с архангел Михаил, а чрез него и със света на мъртвите.

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Според народните поверия от Димитров ден започва зимата, припомня етнографът доц. д-р Екатерина Керемидарска. По думите ѝ в народните представи свети Димитър язди кон, а от брадата му се посипват първите снежинки. Дойде ли Димитровден, идва снегът.

В миналото на този ден свършва традиционният период за наемане на овчари, ратаи и говедари. На отделни места в България, ден след 26 октомври е денят „Разпус” – разплащането с наемните работници.

„На този ден се устройват служби, правят се курбани и селски сборове. Като предвестник на зимата Свети Димитър в народните представи се свързва с отвъдния свят”, каза Екатерина Керемидарска. По думите ѝ името на този празник идва от свети Димитър Солунски, за чието застъпничество си съперничат сърби, българи, руси и гърци. За трапезата на Димитровден се приготвя обреден хляб, яхния от петел или кокошка, или курбан.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес