Домашно отглежданите растения се отглеждат най-често в различни видове саксии. Въпреки че са засадени в земята, те не са естествените им местообитания - коренът не може да расте и pocvaта не диша толкова добре, колкото навън. Растенията имат по-малък достъп до слънце и вода. Pocvaта не е добре вентилирана и поради това е изложена на формоване или изсушаване. Как да се грижим за саксийните растения, за да ги направим силни, здрави и красиви?
Още: Каква е разликата между сепия и калмар?
Още: Защо горчи ракията – ето кои са основните причини
За щастие има редица домашни средства за възстановяване на здравето и подобряване на нейното качество, едно от които е негово величество Чесънът!
Искате ли да разберете как той ще помогне по чудесен начин на вашите растения? Четете...
Чесънът е един от най-старите и широко използвани естествени антибиотици. Той обаче действа не само върху хората, но и върху растенията. Използването на чесън в грижите за саксийни цветя, градински цветя, зеленчуци или овощни дървета е едновременно просто и ефективно. Как чесънът влияе върху растенията и как да го използваме? Вижте сами.
Още: Трапезата на Антоновден: Ето какво се слага по традиция
Още: Дънов: Ако мъжът ви има любовница, поканете я на гости и я обикнете
Чесън в грижите за растенията - как действа той
Както скилидките чесън, така и приготвените от него препарати имат бактерицидно и фунгицидно действие, предотвратяват появата на много вредители, като листни въшки, люспи, трипси или белокрилки, а също така са безопасен начин да се отървете от тях. Чесънът засилва устойчивостта на растенията, използва се и за дезинфекция на почвата. Чесънът дължи всички тези свойства на серните съединения, присъстващи в сока, месото и люспите.
Чесън в грижите за растенията - как да се използва
За да защитите и укрепите растенията, можете да използвате само скилидки чесън, на всеки два месеца или повече, просто трябва да поставите скилидка, нарязана наполовина в саксията . В градината е добре да засадите чесън между растенията (например ягоди - това ще ги предпази от сива плесен).
Още: Какви невероятни ползи ни носи чаят от иглика
Още: Стихотворение на деня, 16 януари, от Радой Ралин
Чесънът може да се използва и за приготвяне на запарка, с която напръскваме издънките и листата.
Как да го направя?
Залейте 75 г настъргана чесън (около 15 броя) с 10 литра вода - не забравяйте да е гореща - и оставете да покрие за около половин час. Пръскайте растенията с получения разтвор (неразреден) като превантивна мярка, но също и когато растението е болно или е нападнато от вредители.
Пресните люспи, останали от беленето на чесън, също са полезни и вместо да ги хвърляте в кофата, струва си да ги заровите близо до растенията.