Все повече се говори за това дали консумацията на бира е здравословна в тази публикация ще говорим за предимствата и недостатъците на пиенето на бира за нашето здраве.
На първо място трябва да се отбележи, че алкохолът е дехидратиращ агент и следователно бирата не е идеална, за да ни осигури добра хидратация. Той обаче съдържа и полезни за нашето тяло елементи, така че може да се препоръча умерената му консумация.
Предимства:
- Високо съдържание на фолиева киселина. Поради тази причина консумацията на бира е защита при сърдечно-съдови заболявания.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
- Източник на химиопрофилактични вещества и антиоксиданти като ксантини и полифеноли, така че е свързано с профилактиката на различни видове рак.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
- Високо ниво на калий: Бирата съдържа високо ниво на калий, което заедно с ниския процент натрий прави бирата диуретик.
- Добър холестерол: Според доклада, представен наскоро, друга полза от бирата е, че тя помага на така наречения добър холестерол, особено при жените.
- Съдържа минерали като силиций, магнезий или фосфор, които са свързани с профилактиката на костни заболявания.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Недостатъци:
- Пиенето на бира благоприятства коремното затлъстяване (добре познатото бирено коремче). Най-общо казано, 33кл бира (една кутия) без алкохол би била около 56Ккал, докато същото количество с алкохолен обем от 5% съдържа около 150Ккал. Колкото по-голям е обемът на алкохола, калориите се увеличават (един грам алкохол се равнява на 7Ккал) и от своя страна по-меките бири могат да имат по-малко калории, въпреки че алкохолното правило може да варира в зависимост от съставките, използвани за приготвянето му.
- В допълнение, излишната бира може да причини киселини, киселинност или гастроезофагеален рефлукс, тъй като поради своя състав, тя насърчава секрецията на стомашна киселина.
- Като алкохолна напитка, дори в малки количества, тя засяга двигателните умения и вниманието, затова не се препоръчва при шофиране.
Следователно не става въпрос за забрана на алкохола, а за приемането му с повишено внимание и никога не пийте бира заради нейните благоприятни свойства, тъй като всяка друга храна, например зеленчуци, съдържа и е много добър източник на фолиева киселина и антиоксиданти, но те нямат неблагоприятни ефекти и тяхната цена е много по-ниска.