Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Полезно или вредно е да се яде грейпфрут за закуска

24 ноември 2024, 10:00 часа

Въпреки че сезонът на грейпфрутите е в разгара си през май или юни, цитрусовите плодове обикновено могат да се намерят през цялата година. Продължавайте да четете, за да разберете защо грейпфрутът е толкова полезен на закуска.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 2 януари /валутен калкулатор/

1. Полезен за имунната система

Грейпфрутите са добър източник на витамини А, С и Е - тройка, която работи заедно за поддържане на имунната система. По-конкретно, в един цял грейпфрут има 77 mg витамин С - повече, отколкото се съдържа в един малък портокал.

Още: Лекар: Грейпфрут - как влияе на холестерола и кръвната захар

Още: Официални празници и почивни дни през 2025 година

Още: Великден 2025: Кога се пада през тази година

2. Може да помогне за предотвратяване на диабет

Има доказателства, че консумацията на грейпфрут може да помогне за поддържане на равномерни нива на инсулина, което предпазва от диабет тип 2. По-голямата консумация на боровинки, грозде, ябълки, банани и грейпфрут е значително свързана с намален риск от диабет.

Още: Какъв църковен празник е на 2 януари - традиции и обичаи

Още: Мандарините са полезни, но за хора с какви проблеми са най-полезни?

3. Насърчава сърдечносъдовото здраве

Съществуват доказателства, че нарингинът (флавоноид в грейпфрута) може да помогне за предотвратяване на атеросклерозата, когато в артериите се натрупват плака и холестерол.

Още: Задушница 2025: Кога се падат трите най-големи задушници през тази година

Още: От какво дърво се прави сурвачка?

Още: Този плод е много опасен за хора с високо кръвно и холестерол

4. Високо съдържание на антиоксиданти

Грейпфрутът е добър източник на антиоксиданти, които помагат за намаляване на възпаленията и се борят с уврежданията, причинени от свободните радикали в организма. Дори корите на грейпфрута са с високо съдържание на антиоксиданти, така че не се наслаждавайте само на освежаващото, жизнено месо и сок на плода.

5. Поддържа ви хидратирани

Грейпфрутите съдържат 88% вода, което ги прави доста добър начин за поддържане на хидратацията сутрин. Въпреки това имайте предвид, че макар сокът от грейпфрут да е популярна напитка за закуска, по-полезно за организма е да ядете плода, за да си набавите и полезните за червата фибри.

Още: Коя е здравословната храна, която може би избягвате, а не трябва

6. Подпомага здравето на костите

Грейпфрутите съдържат достатъчно количество калций и фосфор, които помагат за поддържането на костите и зъбите здрави - нещо, което е особено важно с напредването на възрастта.

 

Потенциални рискове при консумация на грейпфрут

Очевидно е, че редовната консумация на грейпфрут е изключително полезна за организма. Има обаче една уловка. То не е подходящо за всеки. Ето какво трябва да знаете за това дали трябва да избягвате редовното ядене на грейпфрут или не.

На първо място, изключително важно е да се отбележи, че грейпфрутът и лекарствата могат да си взаимодействат, но не всички. Грейпфрутът може да попречи на ензим, който метаболизира голямо разнообразие от лекарства, което позволява на по-голямо количество от лекарството да си проправи път в кръвта и увеличава риска от странични ефекти и дори предозиране.

Това не означава, че трябва да се притеснявате прекалено много от консумацията на грейпфрут. Но хората, които редовно консумират този плод, определено трябва да се консултират с лекаря си всеки път, когато им се предписват лекарства, за да се уверят, че цитрусовите плодове няма да предизвикат потенциално опасно взаимодействие.

Освен това, ако сте склонни да страдате от киселини, може би ще искате да избягвате да ядете цитруси на празен стомах, когато е възможно, тъй като високото съдържание на киселини може да наруши храносмилането ви и потенциално да доведе до кисел стомах (буквално).

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Емилия Златева
Емилия Златева Отговорен редактор
Новините днес