Дори нашите далечни предци са забелязали, че естествено сушените плодове придобиват по-ярък и наситен вкус. В същото време те се съхраняват перфектно и са хранителен деликатес. В древни времена, запасите от сушени плодове са служили като отлична алтернатива на пресните плодове извън сезона.
Сушените плодове се считат за здравословни. Те се намират в миксове за закуска, включително овесени ядки, семена и ядки с общото име мюсли. Богати са на много витамини, минерали, антиоксиданти и фибри. Въпреки това, съдържат по-високи калории и захари поради тяхната дехидратирана текстура, което прави определени съставки по-наситени.
Сушените плодове съдържат изключително прекалено много захар. Когато са дехидратирани, плодовите бонбони ще се концентрират и ще увеличат количеството на единица тегло. Много сушени плодове биват опбаротвани обаче със захар или брашно, за подобрение на техния вкус и трайност.
Ако захарта е в прекомерни количества в кръвта ни, може да причини висок холестерол, ниски липиди в кръвта, чернодробно заболяване, неалкохолна чернодробна стеатоза (защото плодовете се преработват само в черния дроб, а не в други клетки на тялото, като глюкоза), диабет, заболявания на сърцето.
Друг недостатък на сушените плодове е, че лесно можете да ги преядете. Като ядките са малки и вкусни.Ако не внимаваш ще ядеш повече.Прекалено много са. Както всички полезни неща, сушените плодове трябва внимателно да се контролират по размер.
Кой е най-ефективният начин за консумиране на сушени плодове?
Преди да похапнете сушени плодове трябва да проверите техните етикети и да прочетете дребния им шрифт. Добре е да избягвате такива, в които има допълнителна захар или дори брашно. Най-здравословни са естествено изсушените плодове, без излишни добавки и подсладители.
Сушените плодове (сушени кайсии, стафиди, сини сливи и др.) могат да бъдат включени в диетата на децата от ранна възраст като алтернатива на сладките и други сладкиши. Сушените плодове са особено полезни в северните райони, където пресните сезонни плодове са оскъдни и където асортиментът им е малък.
Висококачествените сушени плодове укрепват имунната система, допринасят за пълноценното развитие на бебето и стимулират производството на витамин D в тялото на детето. Високото съдържание на витамини и минерали намалява риска от развитие на дефицит на витамини и анемия.
Препоръчително е да започнете със сушени кайсии, сливи, ябълки, круши. Но тропическите деликатеси (сушен ананас, папая, манго, кумкуату и др.) трябва да се третират с повишено внимание. Трябва да се има предвид тежкото обстоятелство, че почти всички сушени плодове са с висока калорийност. Ето защо експертите препоръчват да се ограничите до 100 грама сушени плодове на ден.