По пътя към Възкресението: Символика и традиции на Велики понеделник

14 април 2025, 15:14 часа

След Цветница започва Страстната седмица (от старобългарски „страст“ – страдание), като всеки ден от нея е „велик“ и „свят“. През 2025 година тази седмица се отбелязва от 14 април до 20 април, когато празнуваме Великден.

Още: Започна Страстната седмица: Как да спазим поста и да посрещнем Великден със смирение

Символика в Страстната седмица

Дните от тази седмица са посветени на страданията, които Иисус Христос изтърпява през последните дни от земния си живот – залавяне, съд, бичуване и разпъване на кръста – за да изкупи греховете на всички вярващи по света. Всеки един от дните на Страстната седмица се нарича „Велик“, като кулминацията й са дните Велики четвъртък и Велики Петък.

Според народната традиция не трябва да се работи нищо през тази седмица – дори мъжете не бива да работят на полето, а на жените не е позволена никаква работа (плетене, шиене, тъкане) с изключение на домакинската (готвене, пране и чистене).

Още: Може ли да се сади в градината през Страстната седмица?

Велики понеделник – традиции и обичаи

През първите три дни от Страстната седмицата се спазва строг пост – ястията се приготвят без растителна мазнина. На вечернята се отслужва т.нар. Последование на жениха, което напомня на вярващите, че непрекъснато трябва да са в духовна бодрост и да очакват Спасителя, който е жених на църквата и при Второто пришествие ще се появи внезапно, както женихът от възпоменаваната в тези дни притча.

В тези първи три дни от Страстната седмица традицията повелява:

  • къщите да се почистят основно
  • стените да се измажат и варосат отново
  • всички постелки и завивки да се изперат

В миналото, това е било първото за годината голямо чистене на дома, след края на зимния период.

Още: След Цветница започва най-тъжната седмица за християните

В първите три дни, а някъде и на Велики четвъртък и Велика събота се къпят и мият – „за здраве“. През Страстната седмица съпрузите не се събират, защото се вярва, че ако в тези дни се зачене дете, то ще е с вроден недъг.

Църковния канон на Велики понеделник

През първите три дни на Страстната седмица Църквата припомня последното пребиваване на Господа в Йерусалим. В тези дни богослужението е твърде наситено: извършват се полунощница, утреня, часове с четене на Евангелието и Литургия на преждеосвещените Дарове. По време на часовете се изчитат четирите Евангелия до Евангелието по Йоана. На места четенето им започва още от петата или шестата седмица на Великия пост.

Още: Защо седмицата след Цветница се нарича Страстна седмица

На Велики понеделник евангелистите ни разказват как Божият син влязъл в Йерусалимския храм и го намерил пълен с търговци. Обхванат от свещен гняв, Той прекатурил масите им, а тях самите изгонил, защото храмът е дом за молитва, а не тържище.

Във Велики понеделник Църквата прославя св. патриарх Йосиф - син на св. патриарх Яков и предобраз на Иисус Христос. Йосиф бил продаден от своите братя на пътуващи за Египет търговци. Там, в чуждата нему страна, той преминал през множество страдания, но фараонът го направил втори по власт и положение в цялото царство. Подобно на Йосиф Господ Иисус Христос бил предаден от евреите на езичниците, бил измъчван и страдал заради човешките грехове.

Още: Какво никога не се прави през Страстната седмица?

Църквата ни предлага да размислим също над образа на безплодната смокиня (смоковница), която изсъхнала след като била прокълната от Господ. ''Всяко дърво, което не дава добър плод, бива отсичано и хвърлено в огън'' (Мат. 3:10).

Така и ние ще бъдем осъдени, ако не живеем в молитвено общение с Бога, не се стремим да се усъвършенстваме във вярата, не се изпълваме с добродетели, и не принасяме духовни плодове.

Още: Какво задължително се прави през Страстната седмица?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес