Специфика на немската кухня
Германците обичат да се хранят обилно и засищащо. Сред най-консумираните продукти на първо място е месото: свинско, телешко и говеждо, птиче (пилешко, кокоше, патешко, гъше, пуешко). От него се приготвят колбаси, шницели, телешки пържоли, топчета, дори се консумира сурово.
Фаворит сред зеленчуците са картофите, зелето не остава по-назад, морковите, магданозът, варивата, аспержите и празът също се използват за супи и гарнитури.
Кухнята на различните региони на Германия има свои собствени характеристики и традиционни ястия. Понякога можете да познаете произхода им по името: франкфуртска наденица, дрезденски щолен (коледен сладкиш), нюрнбергски курабии.
В Германия има ястия, които туристите опитват с особен интерес. Всички са чували за тях, всички чакат въпроси от онези, които са останали у дома, всички са любопитни: какво намират германците в една или друга храна?
Най-известните немски ястия
„Вурст“ са прочутите немски колбаси, може би най-популярното ястие в Германия. Ядат се у дома, в ресторанти, кръчми и се купуват от уличните сергии. Вурстовете не си приличат един с друг, затова е препоръчително да опитате поне няколко вида:
- братвурст – колбаси от мляно свинско месо, които се пекат на скара преди сервиране;
- франкфуртер риндвурст - пушени телешки колбаси, които може да бъдат пържени или варени;
Българска национална кухня по региони – къде какво се яде през зимата
- вайсвурст - бели телешки колбаси с добавена свинска мас; варените вайсвурстове са най-често срещаното лакомство в Мюнхен;
- нюрнбергер братвурст са свински колбаси, които трябва да се поръчват по няколко наведнъж: те са много малки. Майораната им придава разпознаваем вкус;
- кюривурст са пикантни колбаси от мляно свинско месо, миризмата им се усеща от километър. Особено ги харесват жителите на Берлин;
- блутвурст – кървавица. Към основната съставка се добавят свинска мас, зърнени храни и пържен лук;
- метвурст е най-екзотичният вид наденица. Не се пържи или вари, макар да се състои от сурова, леко пушена свинска кайма.
„Айсбайн“ – печен свински джолан. Има много рецепти, една от тях е джолан в бира.
„Зауеркраут“ – кисело зеле. Любимо ястие на немците, то е подходящо както на празничната трапеза, така и в ежедневното меню. Сервира се със свинско месо и колбаси.
Салати
Тук се появява още една особеност на националната кухня на Германия: картофите ще бъдат незаменима съставка в салатата. Към тях може да се добави кисела краставица, ябълка, пилешко бяло месо, стръкове целина, варено яйце, бекон, херинга.
„Картофелсалат“ е картофена салата с различни добавки. Подправя се с олио, майонеза, а в името на здравословния начин на живот и с кисело мляко.
„Роте бете-салат мит херинг“ - зеленчукова салата с херинга.
„Флейшсалат“ е месна салата с минимум съставки: само наденица, кисели краставици и майонеза. Тази салата често се сервира върху парче хляб.
Норвежката кухня бе призната за най-лошата в света, къде се класира българската
Супи
В Германия се отнасят с голямо уважение към супите, в Нойдорф даже има музей на супата.
„Айнторф“ е гъста супа, приготвена от зеленчуци, бобови растения, месо и пушени меса, подобна на месна кайма. За да стане супата още по-гъста, добавят зърнени храни или тестени изделия. Толкова е засищаща, че не се налага да поръчвате нищо друго за обяд.
„Картофелзупе“ - картофена крем-купа. Изненада може да бъде нейният вариант с кисело зеле и бекон.
„Кньоделзупе“ - супа с кнедли. Трябва да се уточни, че кнедлите в Германия се правят не от тесто, а от месо.
„Фишзупе“ - рибена чорба.
„Цвайбелзупе“ – лучена супа.
„Гемюзезупе“ – зеленчукова супа.
„Флайшбрюхе“ - месен бульон. Обикновено се сервира с голяма кнедла от месо или черен дроб, но бульонът може да се гарнира и с фиде или картофи.
Приятен апетит!