Пластмасата намира широко приложение в изработката на опаковки, кутии, прибори за еднократна употреба, бутилки. Напитките в пластмасови бутилки са много по-удобни за пътуване и пренасяне, тъй като са по-леки от стъклените им събратя и са нечупливи. Опасна ли е обаче за здравето цялата тази пластмаса, която влиза в контакт с храната и напитките ни ежедневно?
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 4 април /валутен калкулатор/
При спазване на всички стандарти за производство и съхранение рискът да преминат токсични вещества от опаковката в храната е минимален. Но все пак този риск съществува. Допълнително рискът се увеличава от неправилното съхранение и пренасяне на храната, опакована в пластмаса. При нагряване безопасната кутия или бутилка лесно се превръща в опасна. Незнанието на потребителите и недобрият контрол на производствения процес на някои от производителите увеличават опасността пластмасовата бутилка с любимия и полезен сок да те разболее.
Защо е опасна пластмасата и кога?
Пластмасата, съдържаща бисфеноли, е опасна за здравословното състояние. Неслучайно от 2011 г. в ЕС е забранено пластмасовите шишета за хранене на бебета да съдържат бисфеноли и на тях изрично следва да е посочено, че не го съдържат. Бисфенол А се свързва с рак на гърдата, опасност за развитието на децата и повишен риск от спонтанен аборт. Опаковките от полистрен не трябва да бъдат нагрявани по никакъв начин, тъй като при високи температури отделят в храната токсични вещества.
Още: Стихотворение на деня, 4 април, от Пейо Яворов
Още: 3 зодии, които могат значително да увеличат парите си след 19 април 2025
От тази пластмаса се изработват бутилки, кофички за кисело мляко, чаши за кафе, опаковки за храна. Означава се върху опаковката с 6. Ако бутилката ни с вода е съхранявана правилно, не следва да се притесняваме от нея. Ако обаче оставите подобна бутилка лятото в паркирана кола, не пийте водата от нея, дори да се охлади. При липса на климатик в автомобилите температурата достига екстремни градуси в жегата, бутилката се нагрява и опасни за здравето ви вещества попадат във водата ви.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ръцете долу! Ще охраняват статуя, за да НЕ пипат гърдите ѝ
Още: Нумерологична прогноза според датата на раждане за 4 април 2025
За да предпазите здравето си, следва да познавате опаковките и какво не трябва да правите с тях, за да не увеличите риска от приемане на токсични вещества. Бъдете внимателни какви кутии поставяте в микровълновата фурна и хладилника. Има специално изработени за целта, които са съобразени с изискванията и стандартите и не допускат мигриране на токсични вещества при изстудяване или нагряване. Видът на опаковката е посочен върху нея с цифра, проверявайте я.
Можем ли да използваме пластмасовата бутилка отново?
Много хора имат вредния и опасен за здравето им навик да пазят употребяваната пластмасова бутилка и да съхраняват в нея други течности след измиване. Това създава риск от излагане на токсични вещества. Тези пластмасови опаковки са предназначени за еднократна употреба, което не позволява да я използвате повторно и за други цели.
Още: 4 април 2025: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Най-популярни великденски цветя, които ще донесат пролетно настроение в дома ви
Върнете я за рециклиране и използвайте в домакинството си стъклена бутилка за вода. В противен случай увеличавате риска от туморни заболявания и хормонални проблеми, които са следствие от неправилната или повторната употреба на пластмасови бутилки. Отказът от вредния навик да пиете чешмяна вода от пластмасова бутилка, която държите и използвате с месеци до леглото си, ще минимизира вероятността пластмасата да навреди на здравето ви.