С развитието на науката и технологията, човешката познание за Слънчевата система е претърпяло значителни промени. От първоначалните пет планети, видими наоколо, стигаме до 8 с добавянето на Уран и Нептун през 18-ти и 19-ти век. Но дали този брой е окончателен? Днес, с по-развитите технологии за наблюдение на Космоса, често си задаваме въпроса – колко са всъщност планетите в Слънчевата система?
Слънчевата система може да е много по-голяма, отколкото се смяташе
Планетите в Слънчевата система
Меркурий, Венера, Земя, Марс, Юпитер, Сатурн, Уран, и Нептун - осемте големи планети, познати от учебниците и широката публика. Но често се забравя една - Плутон. Той, обаче, е представител на класа планети-джуджета, които присъстват в Слънчевата система и допълват броя на основните планети.
Планети-джуджета
Докато статута на Плутон като планета е честа тема на дебат, има и други джуджета в Слънчевата система. Те включват Церера, Хаумея, Макемаке и Ерида. Имитират структурата и формата на планетите, но остават в сянката на големите гиганти.
Коя е най-студената планета в Слънчевата система?
Деветата планета
През 2018 година, международна група астрономи направили революционно откритие - съществува доказателство за съществуването на 9-та планета в Слънчевата система. Този нов член на семейството на планетите е разположен на големи разстояния от Слънцето и изиграва ключова роля в промяната на нашето разбиране за това колко планети наистина обикалят около нашата звезда.
Въпреки че основните планети в Слънчевата система са добре познати, броят им е винаги подложен на промени. Откриването на Деветата планета отваря нови възможности за изследване и откриване на още неизвестни части на нашата галактика.