На 18 февруари в събота е първата Задушница тази година. Известна като Месопустна или още като Голяма Задушница, тя е ден за молитва за душите на покойниците, ден, в който да споменем обичаните от нас хора, които безвъзвратно сме загубили, ден за подаване на жито и питка на живите, които срещаме, време за хубави спомени от миналото, в което онези, до чиито гробове сме застанали, са били част от живота ни.
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Един от най-често задаваните въпроси от домакините е пере ли се на Задушница. Вероятно въпросът е свързан с факта, че Месопустна Задушница винаги се пада в събота, тъй като това е и денят, в който Христос е бил в гроба, преди да възкръсне. Като почивен ден събота е най-подходящият от седмицата за повечето работещи дами, за да изчистят дома си, да изперат и подготвят семейството за новата седмица. Тази събота обаче може да почистите само гробовете на близките си, плочите и терените около тях, тъй като всякаква домашна работа е забранена, преди да измине деня.
Пере ли се на Задушница?
На Задушница не само не се пере, но е забранено да се върши каквато и да е домакинска работа – шиене, гладене, почистване, миене. Единствено е разрешено приготвянето на храна – за подаване за „Бог да прости“ и за семейството, което ще се събере около масата, за да си спомни починалите близки.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Защо не се пере на Задушница?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Традициите повеляват деня да посветим на мъртвите, на молитва за тях, на посещаване на гробовете, преливане, прекадяване, засаждане на цветя. Денят е отреден за споделяне с живите на спомените, свързани с покойните близки и нищо не трябва да разсейва домакините от почита към мъртвите. Поради това не се пере на Задушница и не се извършва никаква домакинска, градинска или кърска работа, която на този ден се възприема като неуважение към душите на мъртвите и към традициите и вярата.
Какво ще се случи, ако все пак изперем?
Понякога домакините, които не си задават въпроса пере ли се на Задушница, защото изобщо нямат представа, че е Задушница, се чувстват грешни, когато разберат, че са пуснали пералнята точно на деня, отреден за почитане на мъртвите. Младите семейства,които нямат починали близки, често дори не знаят кога е Задушница, няма и кого да отредят. Всъщност те не са грешни, че са изпрали, те са щастливи, че нямат на чий гроб да запалят свещ, че близките им са живи. И когато изпирането е поради незнание, а не поради неуважение към покойниците, не се притеснявайте, не сте съгрешили, щом не е направено умишлено и щом има покаяние, не е грях.
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
ОЩЕ: Наближава Голяма Задушница 2023 – какви са обичаите и какво трябва да сготвите?