Какво е чаршаф?
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
В българския език съществуват много думи, които всички ползваме в ежедневието и едва ли се замисляме за произхода им. Знаете ли откъде произхожда думата “чаршаф”?
В българския тълковен речник значението е “покривка за легло, която е част от спалното бельо. Бял чаршаф. Копринен чаршаф. Горен чаршаф. Долен чаршаф.”
Откъде идва думата чаршаф?
Произхожда от турската дума çarşaf, която пък идва от персийската дума “чадор-шаб”.
Ето и значението на думата “чаршаф” според Речника на турцизмите в българския език”:
“чаршаф (м.р., тур. от лерс.) - покривка или постелка на легло, юрган и др.”
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
От думата идва и глаголът “чаршафосвам”. Ето и значението му според същия речник:-
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
“Чаршафосвам (несв.) и чаршафосам (св) - постилам или пришивам чаршаф на юрган или одеяло”
8 български думи, които идват от арабски
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
История на чаршафа
В древността хората не са знаели какво е чаршаф и изобщо спално бельо. Спели са на слама, клонки, листа, вълна, кожа. След сламата идва схващането, че хората могат да спят върху някаква повърхност, покрита с плат. Така възниква идеята за появата на спалнята като индивидуална стая за спане от древните шумери, които са живели в 4-3 хилядолетие пр.н.е. на територията на днешен Ирак.
Смята се, че първите чаршафи са се появили в древен Египет. Най-напред възниква идеята за изобретяване на леглото. Дълго време хората са спели на легла, покрити със слама. Постепенно отново в Египет хората започнали да използват чаршафи, украсени с картини: цветя, растения, животни, плодове. Първите чаршафи се произвеждали от лен и са били в естествен цвят без допълнителна обработка.
Спално бельо са използвали и в древен Рим, но само аристокрацията. Обикновените хора не се спели на чаршафи. В Европа спалното бельо навлиза през 15-ти век само за много богати хора. Историците приписват въвеждането на дантелите и различните орнаменти върху спалното бельо на мадам дьо Помпадур, любовницата на Луи 15-ти. Тя диктува модата не само в облеклото, но и в обзавеждането, спалното бельо. Тя въвежда стила „a la Reine“ (като кралица).
Знаете ли откъде произлиза думата Google?
Изключително трудно било за жените да обработват лена и да произвеждат от него чаршафи, калъфки, салфетки. Всичко се променя след появата на коприната и памука. Памучните чаршафи започват да се произвеждат през 60-те години на 20-ти век, когато се изобретява машината, която отделя памука от семената му. Памукът постепенно измества лена.
Първоначално е имало специален начин за подготвяне на леглото за спане. Най-напред се поставя тънък чаршаф на матрака. Отгоре се слага одеялото се обвива в плат (тип торба) с копчета. Този тип пликове за олекотени завивки се появяват преди около половин век.
В България хората са спели върху възглавници от слама до 19-ти век. За повече удобство и топлина върху сламата се поставяли животински кожи. Не се знае с точност кога са се появили първите спални комплекти, но това се е случило в манастирите. Първите чаршафи са били от памук и сатен и в бяло.
Днес разнообразието от чаршафи е огромно: бели, цветни, на щампи, с релефни изображения.