Струма е от реките в България, започващи своя устрем на родна земя, но завършващи дългия си лъкатушещ път далеч от родината, вливайки се в Бяло море. 415,2 км. е цялата дължина на реката, включително частите, които преминават извън пределите на България, като дължината на Струма на територията на страната ни е 290 километра, с което тя се нарежда на 6-то място у нас.
Факти за река Струма
Освен откъде извира река Струма има и други любопитни факти:
- Извирайки от родната земя – от планината Витоша на 2246 метра надморска височина в близост до Черни връх, река Струма преминава през три области на българска територия – Перник, Кюстендил и Благоевград, за да се отправи към Марикостинското поле близо до границата ни с южната ни съседка, да получи последния си български приток – Пиринска Бистрица и да навлезе в Северна Гърция, където да продължи своя път.
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
- Река Струма завършва своето пътуване при Струмския залив в Бяло море.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
- Площта на водосборния басейн на Струма възлиза на 17 300 кв. км.
Коя е най-дълбоката река в България?
- Общият брой притоци на Струма е впечатляващ – 90 притока, като река Струмешница със своите 114 километра е най-дългият и голям приток на Струма, а други 23 притока също са с дължина над 20 километра. Останалите притоци са по-скромни и са с между 5 и 20 километра дължина.
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
- Струма преминава през 3 области и 14 общини в България, 48 населени места, от който най-много са тези на българска територия – цели 43, като от тях преобладават селата – 34 срещу 9 родни града. В гръцката си част река Струма също преминава през населени места – 4 села в южната ни съседка.
- Бреговете на най-много населени места река Струма мие в област Благоевград, по-малко населени места, през които преминава реката, има в област Кюстендил и най-малко са тези в област Перник.
Струма – царството на лозаря
Долината на Струма е царството на лозаря. Топлите въздушни течения са изключително благоприятни за развитие на лозарството в този район. Съчетани с високи температури и бедни почви, тези топли въздушни течения формират район, изключително подходящ за отглеждане на разнообразни червени сортове грозде. Емблематичен за района е червеният сорт широка мелнишка лоза, който се отглежда тук от древни времена.
Знаете ли коя река извира от Рила – Искър, Марица или Места?
Легендата за Струма
Вероятно по-интересна от това откъде извира река Струма, бреговете на кои населени места мие, какво се отглежда в долината ѝ и къде се влива, е легендата за река Струма. Тя разказва как някога в едни отминали и незапомнени времена Струма не достигала Бяло море, а вливала водите си в Искър. Тези води пак някога там в далечното минало не били мътни, а бистри като сълзица.
Във водите ѝ се къпела Струма невеста – най-красивата местна мома, която заслепявала дори слънцето с хубостта си и очаквала първата си рожба на бял свят. Дошло време трудно и мътно обаче – турско иго и Струма невеста била в опасност. Тя се скрила в долината на реката, когато турците нападнали селото ѝ. Виждайки, че няма да се спаси от тях и ще бъде заловена, Струма се хвърлила в реката, която потекла в обратна посока, за да спаси красивата невеста.
Това не помогнало. Турчин разпорил корема на Струма и отнел живота на нероденото ѝ дете. В този миг реката потъмняла, помътняла от мъка по загубената хубост и младост на Струма и по отнетия живот на неродената ѝ рожба. И до ден-днешен реката носи името на невеста Струма, а водите ѝ още са мътни и още тъжат за онова, което е отнесла водата в онзи трагичен ден.