Българската история е изключително многообразна, изпълнена с величествени възходи и драматични падения. Днес ще ви разкажа за един от по-малко известните български владетели – хан Савин. Неговата история е необичайна и дори доста противоречива. От български владетел той се превръща във византийски пратеник срещу нашата държава. Ето как се стига до това.
Историята на хан Савин
Той управлява България в периода 764-766 година. За да разберем по-добре неговата личност, е необходимо да разгледаме историческия контекст на управлението му.
Още: Кой наш владетел става сръбски пленник и е спасен от баща си?
Отношенията между България и Византия преди хан Савин
Хан Савин поема управлението на страната след хан Телец. Телец остава в историята с тежка загуба срещу Византия. След голямата победа на хан Винех( той е преди хан Телец) в Ришкия проход през 759 година, българите започват серия настъпателни действия в Тракия. Възползвайки се от вътрешните междуособици при ромеите, те опустошават византийските земи в Тракия. Винех се опитва да сключи да сключи мирен договор с Източната римска империя, но това е разгледано като предателство от българските боляри и той заплаща с живота си.
хан Телец
В такава сложна обстановка хан Телец поема управлението на България. Принуден от обстоятелствата, той продължава настъпателната политика на държавата и организира мащабен поход срещу ромеите. Така през 763 година край Анхиало се разиграва решителна битка между българи и ромеи. Въпреки че Византия успява да постигне победа, тя е извоювана с огромни загуби. Това ги възпира от по-нататъшно настъпление навътре в българските земи, тъй като се страхуват от засади в проходите – тактика, която многократно им е нанасяла тежки поражения през годините.
Още: Кой владетел има най-дългото управление на България?
След поражението при Анхиало българските боили хвърлят вината за катастрофалния изход върху хан Телец и го свалят от власт, след което той е убит. За негов наследник е избран хан Сабин, който поема управлението на държавата.
Краткото управление на хан Савин
Савин управлява България за по-малко от две години. Осъзнавайки сложната ситуация в страната, той решава, че сключването на мирен договор с Византия е наложително. Въпреки това, Савин е наясно с наличието на силна опозиция сред българските управляващи, която е против подобни отношения с ромеите. Затова предприема опит да договори мира тайно.
Тази постъпка обаче води до сериозен проблем, когато действията му стават известни. Резултатът е свикването на Народен събор, на който категорично се решава да не се подписва договор с Византия. Позициите на Савин значително отслабват, а той предчувства, че го очаква съдбата на предшествениците му – смърт.
Още: Кой е Пресиян II - последният владетел на Първата българска държава
В отчаян опит да спаси живота си, Савин бяга първо в Месемврия (днешен Несебър), а след това в Цариград. Там е приет от византийския император, който дори организира преместването на семейството му от България в столицата на ромеите.
Савин като ромейски дипломат срещу българите
Очевидно ромеите планират да използват Савин като инструмент срещу българите. Неслучайно, две години по-късно, той е изпратен като ромейски представител в преговорите между двете държави. Другата съществена причина за привличането му във Византия е вероятният му славянски произход. Смята се, че Савин е бил част от славянската аристокрация в рамките на българската държава, което го прави удобен инструмент за усилията на ромеите да спечелят славяните на своя страна. Това би могло да доведе до почти сигурен разпад на българската държава. Въпреки това, този план на ромеите не успява, а славяните продължават да бъдат ключов фактор в успехите на България през следващите векове.
Кой български цар убива спасителя си?