Картофите, оставени за твърде дълго, могат да започнат да поникват, което води до дебат дали е безопасно да ги ядете. Някои хора смятат, че покълналите картофи са напълно безопасни за ядене, стига да се отстранят кълновете. От друга страна, мнозина предупреждават, че покълналите картофи са токсични и причиняват хранително отравяне.
Картофите са естествен източник на соланин и чаконин, две естествено срещащи се гликоалкалоидни съединения, намиращи се в различни други храни, включително патладжани и домати. В малки количества гликоалкалоидите могат да предложат ползи за здравето, включително антибиотични свойства и ефект на понижаване на кръвната захар и холестерола. Въпреки това, те могат да станат токсични, когато се консумират в големи количества.
Ефектите от яденето на покълнали картофи
Тъй като картофът покълва, съдържанието на гликоалкалоиди в него започва да се увеличава. Следователно, яденето на картофи които са покълнали, може да доведе до консумация на прекомерни количества от тези съединения. Симптомите обикновено се развиват в рамките на часове до 1 ден след ядене на покълнали картофи. При по-ниски дози прекомерната консумация на гликоалкалоиди обикновено води до повръщане, диария и коремна болка.
Консумирани в големи количества, те могат да причинят ниско кръвно налягане, ускорен пулс, треска, главоболие, объркване и в някои случаи дори смърт. Нещо повече, няколко проучвания показват, че яденето на покълнали картофи по време на бременност може да увеличи риска от вродени дефекти. Следователно, бременните жени е добре изцяло да избягват покълнали картофи.
Отделянето на кълнове, зелената кожа и натъртените части на картофа, както и сотирането му, може да помогне за намаляване на гликоалкалоидите. Необходими са обаче повече изследвания. Съхранението на недокоснати, сухи картофи на хладно, сухо и тъмно място може да помогне за намаляване на вероятността от поникване.
Как да премахнем токсините от покълващите картофи?
Гликоалкалоидите са особено концентрирани в листата и кълновете на картофите. В допълнение на това, увреждането, зеленината и горчивия вкус са 3 признака, че съдържанието на гликоалкалоиди в картофите може да се е увеличило рязко.
Следователно, премахването на кълновете, зелената кора и натъртените части на картофа може да намали риска от отравяне. В допълнение, беленето и пърженето могат да помогнат за намаляване на гликоалкалоидите. Готвенето, печенето и нагряването в микровълнова фурна имат малък ефект върху това.
Понастоящем не е ясно дали тези действия са достатъчни за адекватна защита срещу гликоалкалоидна токсичност. Ето защо много организации предполагат, че е най-добре би било да изхвърлите всички картофи, които са покълнали или станали зелени.