Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Опасните причини зад скърцането със зъби

18 юли 2024, 15:35 часа

Скърцането със зъби по време на сън, или както го наричат лекарите: бруксизъм, е сигнал за потиснати емоции. В тази статия ще намерите причините, поради които много хора страдат от бруксизъм и какви са естествените решения.

Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни

Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме

Още: Този 2-секунден тест показва дали е време да смените възглавницата си

Какво представлява скърцането със зъби по време на сън

Това е медицинско безпокойство, което не се открива лесно. Често тези, които страдат от скърцане със зъби, не забелязват симптомите, едва след дълго време започват да ги усещат. Един от първите симптоми е събуждане със силна болка в челюстта. Ако не се лекува, скърцането със зъби може да причини подуване на лимфните възли на шията.

Също така скърцането със зъби причинява силна болка в областта на челюстта, повишено напрежение в ставите на челюстите, лошо дъвчене на храната, лош дъх. Симптоми, които могат да бъдат доказани чрез дентален анализ. Ако не се лекува, това явление може да се влоши до степен на увреждане на здравето на зъбите и деформация на челюстите.

Още: Какво задължително се слага на маса на Бъдни вечер

Още: Ползи и приложение на белия пипер

Как можете да разберете дали сте засегнати от това заболяване

Един от най-лесните начини е да посетите зъболекар, така че състоянието и здравето на зъбите ще бъде разбрано. Възрастта е много важен фактор, тъй като с годините зъбите и венците изискват по-внимателна грижа.

Това е резултат от естествено отслабване на емайла и структурата на зъбите, в резултат на тяхното износване с годините. Така зъбите са по-чувствителни към външни фактори. Посещенията при зъболекар успяват да уловят този проблем в ранните му стадии и да започнат лечението му.

Скърцането със зъби, обяснено от гледна точка на психологията

Според специалисти всичко е свързано с емоционалното състояние и стреса, който не изразяваме. Тъй като скърцането със зъби е нещо неволно, тежкото психологическо състояние влияе върху влошаването на проблема.

Когато спим, не можем да контролираме емоциите, натрупани през деня. Много хора ги преживяват чрез сънища, други като физически реакции.

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 22 декември /валутен калкулатор/

Още: Лекар: Този витамин понижава холестерола

Емоциите в часовете, когато сме в съзнание, са били потиснати, а в момента, в който заспим, се освобождават. Хората, които скърцат със зъби, трудно контролират чувството на гняв. Скърцането със зъби е по някакъв начин „характеристика“ на хората, които се ядосват и които дълго време държат гняв в себе си.

Ами ако скърцате със зъби през деня

На някои хора им се случва да скърцат със зъби през деня, подобно нещо показва, че проблемът е по-сериозен. Ако ви се случи да скърцате със зъби през деня, определено трябва да потърсите съвет от лекар.

Какво да направите, ако скърцате със зъби

Първо трябва да разберете дали страдате от такъв проблем. Много от нас може да са засегнати, но не го осъзнават. Ако се съмнявате, посетете лекар.

Зъболекарят може да лекува увреждането на зъбите до известна степен. Но проблеми, като неправилното положение на челюстите, което след това причинява невъзможност за правилно дъвчене на храната, се нуждаят от други специалисти. УНГ лекарите са тези, които могат точно да определят увреждането на връзките на мускулите и ставите в областта на устата, челюстите и шията.

Ако обърнете внимание само на очевидните проблеми като здравето на зъбите и правилната захапка на челюстта, няма да решите проблемите със скритите симптоми. Тези симптоми са свързани с нервност, пристъпи на паника и депресия. Затова е важно да се справим и с психологическото състояние.

Още: Не спите добре: Възможно е вечерята да е причината за кошмарите ви

Опитайте се да намерите начин да освободите емоциите. Можете да се занимавате с всякакъв спорт, физическа активност, така че фокусът на мозъка ще се измести и тялото ще може да се успокои.

Статията има информативен характер, ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес