Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Октоберфест по български

17 септември 2016, 14:42 часа

Днес започва Октоберфест в Германия. Ако сте далеч от погълнатия от фестивален дух Мюнхен, има утеха – любопитна информация за бирата, която спокойно можете да комбинирате с български наденички вместо вурст.

Около 90% от съдържанието на бирата всъщност е вода. Именно тя е основна съставка в пивоварната индустрия, наред с малца, хмела и дрождите. Тя се използва от накисването на ечемика до производството на кехлибарената напитка. Често характерните за някоя бири особености се дължат на водата, която се влага в производството. Светлото пиво например се получава благодарение на по-меката вода, а за тъмно пиво е необходима вода с по-голяма твърдост, става ясно от „Пътеводител на българската бира“.

Малцът, друга неизменна за пивото съставка, представлява покълнала при определени условия зърнена култура – обикновено ечемик или пшеница. Първата бира се правела от оставени да покълнат на дъжда зърна. Така те естествено пониквали, а после слънцето изигравало своята роля и ги изсушавало. Днес вече технологиите владеят процеса до съвършенство, пише Агрозона.

Горчивината на бирата се дължи на хмела. Съставката с форма на шишарки придава характерния вкус и аромат на пивото. Хмелът има роля в стабилизацията на напитката и за образуването на така типичната пяна. Има различни сортове хмел – с различни аромати и горчивина.

Алкохолната ферментация на сместа, която впоследствие се превръща в бира, се дължи на пивните дрожди. Те също са определящи за вкуса и аромата в чаша студена бира.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Севим Рашидова
Севим Рашидова Отговорен редактор
Новините днес