Конюнктивитът е едно от най-честите заболявания, засягащи околоочната област, особено през лятото. По това време броят на случаите нараства значително, най-вече в крайбрежните райони, поради концентрацията на хора по плажове и басейни.
Офталмологът д-р Селзо Лопеш обяснява този проблем тук. https://coi.net.br/saiba-o-que-e-e-como-prevenir-a-conjuntivite/
Какво е конюнктивит?
Това е възпаление на конюнктивата – прозрачна, фина мембрана, която покрива бялото на окото ни. Ако тя е раздразнена, може да възникне възпаление и окото почервенява - характерен признак на заболяването. По принцип, това е обикновено възпаление, което обикновено не оставя последствия и продължава от 7 до 15 дни.
Още: Топъл или студен компрес? Кое е най-доброто решение за облекчаване на болката при артрит
Обаче в някои случаи, особено при тези с хроничен конюнктивит, може да възникнат по-сериозни проблеми, компрометиращи зрението. Ако конюнктивитът има бактериален или вирусен произход, той демонстрира висока степен на инфекциозност и става доста заразен.
Видове
Конюнктивит може да възникне поради 2 основни причини: алергии или инфекции. Инфекциозният конюнктивит може да бъде придобит чрез вируси, бактерии или, в редки случаи, гъбички.
Бактериален
Предизвиква се от бактериите Haemophilus influenzae и Streptococcus pneumoniae. Симптомите включват сърбеж, зачервяване, сълзене и гноен секрет. Против бактериалния конюнктивит се прилагат мехлем или антибиотични капки за очи.
Още: Джинджифилово масло: Оръжие за здраве и енергия, което можете лесно да си направите сами
Вирусен
Провокира се чрез вируси от типа на аденовируса, и е силно заразен. Признаците са сълзене, зачервяване, секреция и сърбеж. Вирусният конюнктивит обикновено изчезва от само себе си в рамките на няколко дни, ала в определени случаи изисква медицинско лечение.
Алергичен
Известен е също като пролетен конюнктивит или сенна хрема, и се предизвиква от алергени като прахови акари, цветен прашец, дим, грим, хлор в басейна, животински пърхот и др. Характерни признаци са сърбеж, зачервяване, сълзене на очите и запушен нос. Алергичният конюнктивит може да се лекува с антихистаминови капки за очи, с мехлеми или с перорални лекарства.
Още: Есенциален тремор: Каква може да е причината?
Гъбичен
Това е много рядък вид конюнктивит, който се появява, когато някой нарани очите си с дърво или замърсен материал. Представлява трудно лечимо заболяване и може да причини сериозни усложнения на зрението.
Как да се предотврати?
Тъй като повечето епизоди с конюнктивит са алергични, както и инфекциозни (вирусни или бактериални), важно е да спазвате по-голяма хигиена и да избягвате рискови ситуации, които улесняват заразяването.
По-често миене на ръце
Миенето на ръцете е една от най-ефективните мерки за предотвратяване на конюнктивит. Важно е да измиете ръцете си, преди да докоснете очите, също след контакт с хора или предмети, които може да бъдат замърсени.
Не споделяйте лични предмети
Избягвайте споделянето на лични предмети, като кърпи, кърпички, мехлеми и капки за очи, които евентуално може да са замърсени с вируси или бактерии.
Още: Лекари алармират: Вероятно духате носа си по грешен начин и си вредите – ето какво да правите
Защитете се от алергени
Ако имате предразположение към алергичен конюнктивит, важно е да се предпазите от алергени като прахови акари, полени и пърхот на домашни любимци. Затваряйте прозорците в периоди на високо ниво на полени и избягвайте да ходите през места, покрити с трева или цветя. В случай, че имате алергии към животни, избягвайте контакт с тях и ги дръжте далеч от среди, където прекарвате много време.
Когато плувате, носете специални очила, за да се предпазите от бактерии и други микроорганизми, присъстващи във водата.
Не използвайте контактни лещи или грим около очите си, докато те все още са зачервени или раздразнени. Важно е да изхвърлите грима и контактните лещи, ползвани, когато сте имали конюнктивит, за да избегнете повторно заразяване.
Избягвайте контакт с хора, заразени с конюнктивит. Всяко минимално взаимодействие може да причини инфекция. Затова избягвайте прегръдки, ръкостискания, близък контакт, споделяне на предмети и т. н.
Лекувайте очните инфекции навреме. Ако развиете симптоми на конюнктивит, посетете очен център. Навременното лечение ще спомогне за противопоставяне на болестта и избягване на усложнения.
---