Повечето от нас са наясно, че за да има ефект лекарството, което приемаме, или да не породи странични такива, е важно да не го консумираме с алкохол. Но само с алкохол ли не е приемливо да се пият лекарства или съществуват и други напитки, които понижават ефикасността на медикаментите? Нека видим:
Защо някои напитки не са подходящи за прием на лекарства?
Някои напитки могат да повлияят на правилното усвояване и абсорбиране на лекарствата в червата, те си взаимодействат с различни химикали и е възможно да разтворят обвивката на лекарството предварително.
Следвайте инструкциите за употреба
Ако няма точно упомената инструкция за това с каква напитка да пием лекарството, то значи се придържаме към класическия метод с преварена вода на стайна температура. Когато водата се превари, се отделят всички микроелементи, които могат да създадат опасност за ефикасността на лекарството. Така ще сте сигурни, че водата няма да доведе до реакция със съставките на медикамента.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Кои са забранените напитки?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Не е препоръчително да приемаме лекарства с:
• Алкохол
При взаимодействието на алкохол и медикаменти могат да се образуват токсични и отровни за организма ни съединения, които могат да попречат усвояването на лекарството, както и има риск от причиняването на интоксикация.
• Минерална вода или мляко
Тези напитки не се препоръчват за употреба най-вече с медикаменти с чревно-разтворимо покритие. Минералната вода може да разтвори това покритие още докато лекарството е в устата ни или в хранопровода, като по този начин стомашната киселина ще наруши действието му.
• Сок
Соковете съдържат множество вещества, които могат да си взаимодействат със съставките от медикаментите. По този начин е възможно нарушаване на ефективността на лекарството или по-трудното му усвояване. Например сок от грейпфрут е типичен пример за несъвместима напитка с множество лекарства, защото потиска активността и ефективността на активните компоненти в лекарствения продукт. Плодовите сокове като цяло могат да елиминират действието на някои болкоуспокояващи хапчета.
• Чай
В състава на чайовете откриваме веществото танин, което обаче не е подходящо да си взаимодейства с лекарствата, тъй като може да понижи ефективността на някои котрацептиви, антипсихотици, кодеин и подобни лекарства.
• Кафе
Кофеинът може да увеличи страничните ефекти от някои лекарства и е по-добре да избягваме да приемаме лекарствата си с кафени напитки. Особено с антидепресанти, контрацептиви, лекарства за астма и други заболявания, може да се породят странични ефекти като главоболие, превъзбуденост, учестен пулс и т.н. Освен това, кофеинът засилва и аналгетичния ефект на нестероидните противовъзпалителни лекарства от типа на ибупрофен.