Направата на кисело зеле за зимата не е сред най-трудните задачи. Въпреки това обаче тази зимнина си има своите тънкости и е добре да се съобразите с тях. В противен случай рискувате зелето да стане меко и с неприятна миризма.
Как се приготвя най-лесното и вкусно кисело зеле за зимата?
Ще започнем с това, че киселото зеле в никакъв случай не бива да се подценява. То е много полезно, тъй като е богато на витамин С.
Още: Най-големите хитрини за сочно и хрупкаво кисело зеле
Можете и сами да приготвите зимнината, стига да знаете правилна рецепта за това, както и няколко хитрини, които винаги да са ви под ръка и да ви служат вярно.
Ето и кои са основните грешки при приготвянето на кисело зеле за зимата:
Избирате неподходящото зеле. Имайте предвид, че най-вкусна зимнината се получава, когато зеленчукът не е презрял. В противен случай ще омекне твърде много и няма да е хрупкаво. За предпочитане е да заложите на зелето кьосе. От него се получават най-страхотните туршии. Съветът ни към вас е да изберете родното производство, защото нашето зеле ферментира по-бързо и е много по-сочно и хрупкаво.
Втората грешка, допускана от мнозина, е лигавото зеле. То е в резултат на многото нитрати, съдържащи се в зелето. Получава се една неприятна слуз и няма да искате да го консумирате.
Още: Съвет на баба: Ето как да предпазите киселото зеле от разваляне
Грешните пропорции са в основата на провалената туршия. Ако не добавите достатъчно количество сол, зелето ще стане твърде меко. С осоляването също не бива да се прекалява, защото туршията няма да е полезна. Най-напред се съобразете с размера на съда, в който ще приготвяте вашата зимнина. На бидон от 100 литра се добавят приблизително 3 кг сол.
Изборът на сол е не по-малко важен. Винаги използвайте едра сол, защото йодираната ще ви гарантира провал. Не използвайте сол, която от дълго време е била отворена и отлежава.
Солта трябва да се разтвори предварително в топла вода, а не да се прибавя директно към зелето в бидона. Така рискувате тя да не се разтвори.
Върху зелето задължително се слага пластмасова решетка, като по този начин се избягва проблемът с появата на плесен. Ако не разполагате със специална решетка, може да заложите на най-обикновена чиния. Тя ще държи зелето в саламурата и няма да се образува неприятна плесен.
Още: Ето за кои хора киселото зеле НЕ Е полезно
Това са сред най-често допусканите грешки при приготвянето на туршията. Ако се придържате към нашите съвети, гарантирано няма да станете свидетели на развалена зимнина или не до толкова вкусна туршия.