Неологизми в българския език: Ето кои наши велики автори са създали най-много нови думи

08 март 2025, 10:10 часа

Българският език е сред най-старите европейски езици. В хода на своята история той непрекъснато се развива и променя. Промени търпи не само граматиката, но и лексиката на езика. Динамичните промени в българската лексикална система в периода след 1989 г. са една от причините за появата на неологизми в езика, но далеч не единствената. Какво е неологизъм и какви са причините за появата на неологизми в българския език?

Кои са най-често срещаните лексикални грешки

Inserted Image

Какво е неологизъм?

Едновременно с отпадането на някои думи от езика – архаизми – се появяват нови – неологизми, които не са съществували до този момент. Самият термин неологизъм има гръцки произход и означава „новословие, новодумие“. Някои неологизми на свой ред се превръщат в архаизми, докато други, веднъж появили се в езика ни, продължават да се използват и днес. Наблюденията върху българската неология дават възможност за откриване на нови и необичайни тенденции в образуването на новата българска лексика, характерни за последните години. Неологизми се зараждат не само в българския език. В немския език например само през последните години са се появили около 8 хил. думи.

Думите лекуват, думите бичуват. Можем ли да променим живота си, променяйки речника си?

Причини за появата на неологизми в българския език

Много и различни са причините за появата на неологизми в българския език. Сред тях са:

Кои са най-използваните чуждици в българския език?

Каква е разликата между заемка и чуждица?

Inserted Image

  • Човешкият прогрес, естественото развитие на техниката, културата, обществените отношения води до появата на неологизми. Навлизането в бита ни на предмети, интелектуални продукти и т.н., които са нови за страната и за които няма дума, води до зараждането неологизми. С развитието на дигиталната сфера например и появата на електронните страници възниква и необходимостта те да бъдат наричани по някакъв начин. Думата „сайт“ е пример за такъв неологизъм. Ако тези нови думи идват от чужди езици, то правописът и произношението им с времето придобиват своята общопризната, общоупотребявана форма и навлизат в официално в речника ни, където е нормиран правописът им. Имайте предвид обаче, че въпросът дали някои термини, примерно технически, са неологизми или рядко употребявани думи е спорен.
  • Неологизми обаче са е само новите думи, които не са съществували в езика ни. Неологизъм може да е и „дума с ново значение“, както и „нова съставна дума“, съкратена дума, акроним, криптограма и други.
  • Неологизми в българския език са възникнали и от чужди инициални абревиатури. Динамичните промени в езика ни след 1989 г. засягат и абревиатурите. Някои стават излишни, неактуални и естествено с времето биват забравени, но се заражда необходимостта от нови съкращения, които се създават или заемат. Част от абревиатурите са активни „виновници“ за образуване на нови лексеми и водят до възникване на неологизми. Чужди инициални съкращения, които са навлизали в езика, също са довели до възникване на неологизми. Навлизането на чужди съкращения в езика е нормално и очаквано в процеса на глобализация и засяга всички страни, а не само България. Някои от тези съкращения навлизат заедно с нови изобретения – GSM, CD например, които водят до появата на неологизмите джиесем и компактдиск. Любопитен факт е, че неологизмите, възникнали по този начин, са преобладаваща част от неологизмите в последните 10-20 години и че първоначално правописът им не е бил определен, всеки е изписвал неологизмите по различен начин до появата на утвърдена форма. Например преди вариантът джиесем да се утвърди в езика ни като единствения правилен, думата се е изписвала джи ес ем, Джи Ес Ем, ДСМ и т.н.

И макар че прогресът и глобализацията са активни причини за появата на много неологизми, такива са възниквали в езика и много преди процесите, за които говорим. Факт, потвърждение за който откриваме при… българските класици. Едни от най-известните родни творци – патриархът на българската литература Иван Вазов и Петко Р. Славейков – са са създали много неологизми в българския език. Сред тях са думите стремеж, летеж, влак, лъх, блян и други.

Знаете ли на кой българин, освен на Иван Вазов, е вдигнат паметник приживе?

Inserted Image

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес