Как харесвате яйцата си сутрин? Бъркани, забулени, пържени, в омлет? С толкова много начини да се насладите на яйцата, не е изненада, че британците изяждат 12 милиарда годишно – ако ги поставите всички на една линия от край до край, ще бъде достатъчно дълго, за да обиколите планетата 17 пъти!
Но независимо от това колко голяма роля играят яйцата в диетата на нацията, те са обект на цял набор от погрешни схващания, вариращи от най-добрия начин за съхранението им, дали някога е добре да ги ядете след датата им „най-добро до“ и какво всъщност означава кодът, отпечатан върху тях.
5 причини, поради които яйцата са една от най-полезните храни в света
Ето какво трябва да знаете:
1. Как мога да разбера дали яйцата са пресни?
Може би сте чували за „тест с плуване“, при който поставяте яйце във вода, за да видите дали все още е добре за ядене. Но дали това е най-сигурният начин да тествате свежестта на едно яйце?
Ръководител на клона за контрол на заболяванията, причинени от храни в Агенцията за хранителни стандарти, казва, че FSA не препоръчва този метод. „Яйцата са безопасни за ядене няколко дни след датата на най-добрата дата. Най-добрата дата трябва да бъде щампована върху яйцето. Яйцето плува, защото има повече въздух, който навлиза вътре в яйцето, когато остарява, така че това е индикатор за възраст, а не безопасност."
Можете също да разберете колко прясно е едно яйце, като го отворите. Ще видите, че прясното яйце има заоблен жълтък, който стои стегнат. Бялото е на две отделни части с дебел, вискозен слой около жълтъка и по-тънък, воден външен слой. Едно по-старо яйце ще има по-плосък жълтък, а белтъкът ще бъде по-течен.
Пробвате ли тази рецепта за бъркани яйца - няма да ги правите по друг начин
2. Как трябва да съхранявам яйцата?
За оптимална свежест и безопасност на храните яйцата трябва да се съхраняват при постоянна температура под 20°C. За да се избегнат типичните температурни колебания в домакинската кухня. Спазвайте добрите хигиенни практики в кухнята и избягвайте кръстосано замърсяване, като почиствате работни повърхности, съдове и прибори и се уверите, че измивате добре ръцете си преди и след боравене с яйца.
3. Какво всъщност означава „свободно отглеждане“?
Когато чуете термина „свободно отглеждане“, може да си представите широко открито пространство, където щастливите пиленца са свободни да се разхождат. Реалността може да бъде съвсем различна.
Законодателството на ЕС за търговия с яйца казва, че за да могат яйцата да бъдат наречени „свободни кокошки“, трябва да имат непрекъснат дневен достъп до писти, които са предимно покрити с растителност, с максимум девет кокошки на квадратен метър. Кокошките също трябва да бъдат снабдени с кутии за гнездене и място за къпане с прах. Органичните яйца винаги са свободни.
Яйцата от хамбари идват от пилета, които нямат непременно достъп до открито пространство, с максимум девет кокошки на квадратен метър.
4. Знаете ли вашия код на яйцата?
Виждате ли този код, отпечатан на вашето яйце? Има причина: можете да научите много за яйцето от този код. Цифрата ви казва метода на отглеждане:
0 = органичен
1 = свободна гама
2 = плевня
5. Мога ли да замразя яйца?
Да! Ако замразите яйцата най-добре, те могат безопасно да се използват по-късно. Просто разбийте яйцата си в контейнер, запечатайте и замразете, като етикетирате контейнера ясно с датата на замразяване на яйцата. Те могат да бъдат замразени до една година, според Британския съвет за индустрия на яйца.