Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Научете се да пестите: 5 полезни навика, които ще ви помогнат по време на криза

18 април 2024, 16:11 часа

Според изследователите, в близко бъдеще ще настъпи преструктуриране на икономическите процеси. Ето как да оцелеете в криза и да не пилеете пари.

Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни

Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме

За жилищно-комунални услуги

Затворете крана

·       Не хабете вода. Сега е по-добре да вземете бърз душ.

Още: Какво задължително се слага на маса на Бъдни вечер

Още: Ползи и приложение на белия пипер

·       Затворете крана, докато си миете зъбите. Най-надеждният начин е да имате собствена чаша и да изплакнете устата си след пастата от предварително напълнена чаша, а не от чешмата.

·       Не пускайте вода, докато белите и режете зеленчуците. Измийте ги веднага след почистване.

·       Спирайте водата, когато сапунисвате или нанасяте козметика върху косата и тялото си.

Правилото за спестяване 50/30/20: Как да го прилагате успешно?

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 22 декември /валутен калкулатор/

Още: Лекар: Този витамин понижава холестерола

Миене на съдове и пране

Съдомиялна машина и пералня ще ви помогнат да спестите не само време и усилия, но и вода.

Чайник и електрическа печка

Основният враг на електрическата кана е котленият камък, който може да се отстрани чрез кипене на вода с малко количество лимонена киселина. За ежедневна употреба не трябва да пълните чайника до максимум - неизползваната вода в него ще се охлади и ще трябва да я затоплите отново, като консумирате още повече електроенергия.

При използване на електрическа печка котлоните трябва да са чисти, като е най-добре храната да се готви и претопля под капак. Ако дъното на съда за готвене не е със същия размер като котлона, ще загубите до 10% от енергията, а съдовете със замърсено или деформирано дъно могат да намалят ефективността на консумираната енергия наполовина.

Други домакински уреди

Домакинските уреди трябва да бъдат изключени от контакта, когато не се използват - това може да спести до 10% от цялата консумирана електроенергия, както и да повиши безопасността на вашия дом.

Четири старомодни съвета за спестяване на пари, които работят и днес

За продукти

Първият принцип на спестяването е да купувате съзнателно. Така че, не купувайте нищо без предварително съставен списък, дори ако поръчвате хранителни стоки онлайн. Опитайте се да заделяте определена сума пари за хранителни стоки всяка седмица и се опитайте да не прекалявате, когато правите списъка си.

Много домакини съставят меню за седмицата предварително, за да разберат какви продукти са и нужни и да не мислят всеки ден какво да готвят днес.

За заеми

Правете минималното плащане за всеки заем всеки месец. Направете списък на дълговете си, от най-малките до най-големите. Игнорирайте лихвения процент. Вие се интересувате само от текущия размер на дълга. Този метод се нарича "метод на снежна топка". Първо трябва да се отървете от най-малкия заем и когато изплатите, се преструвайте, че дългът не е изчезнал и продължете да плащате същите пари, които сте платили по заема, само че в полза на следващия, най-малък заем по вашия списък.

При спонтанни покупки

Прекомерната консумация е един от основните пороци на съвременното общество. А навикът да не си отказвате нищо обезсмисля всеки опит за спестяване на пари. Спестете пари преди разходите, а не след тях! Променете този модел: след като спечелите пари, заделете 20% и след това започнете да харчите останалите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес