Руините на неизвестен древен град недалеч от световноизвестния храмов комплекс Ангкор в Камбоджа, бяха намерени от международна група арехеолози, съобщава АФП.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 4 април /валутен калкулатор/
С помощта на лазерно оборудване, монтирано на хеликоптер, учените са открили останки от различни съоръжения на площ от 30 кв.км.
Стотина делви и дванадесетина ковчега лежат в камбоджанската джунгла, южно от планинския масив Кардамон - свидетелство за неизвестни досега погребални обреди в един свят паралелен на този на кралството Ангкор, отбелязва АФП.
Според камбоджанския будизъм душата се превъплъщава в ново тяло в мига на смъртта и човешките останки се превръщат в пепел, за да стане възможна тази трансформация. Тогава защо костите са поставени в делви. Подобна практика не е установена никъде в Камбоджа - се питат археолозите.
Още: Стихотворение на деня, 4 април, от Пейо Яворов
Още: 3 зодии, които могат значително да увеличат парите си след 19 април 2025
На "обекта" Фном Пел, на 97 метра височина, са положени заедно десет делви, от които една ангкорска от периода между XV и XVII век, както и дванадесет ковчега от XIV - XVII век. Анализите на археолозите са показали, че те са били поддържани векове наред.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ръцете долу! Ще охраняват статуя, за да НЕ пипат гърдите ѝ
Още: Нумерологична прогноза според датата на раждане за 4 април 2025
И още една мистерия: дванадесетте ковчега са толкова малки, че в тях не може да се постави тялото дори на дете. В един от тях има кости на жена и на новородено.
Ковчезите са уникални. Няма друг такъв образец в историята на Камбоджа. Това са реликви, които никога не са били местени, смятат археолозите.
Едно от предположенията е, че народите, населявали в този район, са били кхмерски племена, изолирани в планините, и поради това не попаднали под индийското влияние и това на будизма. Те не са имали нищо общо с жителите на Ангкор, но са живели в неговата сянка. А може би са били избягали роби от Ангкор? Засега няма отговор на многобройните въпроси, които учените си задават.
Още: 4 април 2025: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Най-популярни великденски цветя, които ще донесат пролетно настроение в дома ви
През 2012 година районът е посетен от повече от 100 000 местни и чужди туристи, пристигнали да се възхитят на красотата на масива Кардамон, един от най-богатите на биоразнообразие, но и най-малко познатите.