Дървото, въпреки че е много издръжлив материал, както всеки друг елемент от обзавеждането на дома, изисква правилна употреба и редовни грижи. Една от най-трудните процедури за възстановяване на предишния вид на повреден дървен под е цикленето. Чудите се какво е това и как трябва да шлайфате пода правилно и безопасно? Ето 5 неща, които трябва да знаете.
Още: Защо много хора пият чай от иглика при силна кашлица?
Още: Коя е най-честата причина за слабост в задните крака на куче?
Остъргването /цикленето/ или шлайфането е процес, който се състои в шлайфане на външния, най-повреден слой на паркета. Струва си да се помни, че този тип ремонт може да се извърши върху дъски, покрити с лак или масло.
1. Кога трябва да циклим паркет?
Шлифоването на пода трябва да се извършва само когато други, по-деликатни методи за освежаване на дървото няма да са в състояние да го подобрят. Опитвали ли сте да се отървете от дълбоки драскотини с маркери? Или може би сте намазали или лакирали повърхността и дъските все още са в много лошо състояние? В този случай ще е необходимо циклене.
Още: С горещ или със студен сироп е по-добре да заливаме баклавата?
Още: Топ 7 съвета за побеляла коса, които ще ви спестят много ядове
2. Какви инструменти са необходими за шлайфане на дървен под?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Защо е хубаво да се накиснат суровите ядки преди консумация?
Основният инструмент, с който шлайфаме дървен под, е лентов шлайф. Това е голяма машина, която прилича на традиционна градинска косачка. Към скрепера е прикрепен специален контейнер - точно както към косачката - за дървесните стърготини, отстранени по време на работа.
В долната част на лентовия шлайф е монтирана шкурка с няколко различни дебелини. Шкурката трябва да се навие на елипса, която лесно може да се постави върху лентата за шлайфане.
При циклене носете и маска. Прахът, издигащ се от пода, може да бъде много вреден за вашето здраве и дихателната система.
3. Как да циклим паркет?
Лентовата шлифовъчна машина трябва да работи през цялото време. Не можете да стоите неподвижно, докато работи устройството, защото бързо въртящата се шкурка ще премахне твърде дебел слой дърво. Най-добре е да карате машината под ъгъл от 45° спрямо позицията на паркета.
4. Какво трябва да направите след това?
Когато решите, че сте успели да стигнете до слоя дърво, невредим от употреба, можете да започнете да запълвате неравностите след шлайфане.
Не забравяйте обаче, че дебел слой шпакловка не трябва да остава на пода твърде дълго. Този материал изсъхва много бързо. Ако след тази стъпка се появят големи неравности, ще е необходимо да изстържете този слой с малка ръчна шлифовъчна машина.
5. Колко време отнема цикленето?
Всичко зависи от степента на повреда на паркета. През време на шлайфането, стаята, в която се извършва ремонтът, трябва да бъде празна от всички мебели, електроника, завеси и щори. Защо? На открито е много по-лесно да работите с шлифовъчната машина и имате гаранция, че домашното оборудване няма да натрупва прах.
Поради този прах и мръсотия, преди следващия етап, т.е. лакиране или омасляване, трябва да почистите добре целия интериор няколко пъти. Повторете тази операция, ако е необходимо.